Warszawskie indeksy utrzymują się na wysokim poziomie

Administrator
opublikowano: 04-01-2002, 14:01

W połowie piątkowej sesji nie słabnie popyt na akcje spółek z warszawskiego parkietu. WIG 20 i TechWIG już drugi dzień z rzędu notują silny wzrost, a popyt koncentruje się na blue chipach, wśród których wyróżnia się TPSA i Pekao. Duże znaczenie wzrostów potwierdzają obroty, które przed 14.00 przekroczyły 350 mln zł. Na plus wyszedł nawet tracący wcześniej Elektrim.

W połowie piątkowej sesji nie słabnie popyt na akcje spółek z warszawskiego parkietu. WIG 20 i TechWIG już drugi dzień z rzędu notują silny wzrost, a popyt koncentruje się na blue chipach, wśród których wyróżnia się TPSA i Pekao. Duże znaczenie wzrostów potwierdzają obroty, które przed 14.00 przekroczyły 350 mln zł. Na plus wyszedł nawet tracący wcześniej Elektrim.

Indeksy w górę nadal ciągną spółki TMT, do których dołączyły banki. Sytuacja na parkietach świata także daje duże nadzieję na realizację "efektu stycznia przegrupowanie w portfelach, następujące na początku roku. Dzisiejsza sesja jest kontynuacja wczorajszej poprawy koniunktury i mimo, iż duża podaż potwierdza chęć szybkie realizacji zysków, to znaczący popyt po drugiej stronie daje nadzieję na utrzymanie się tendencji wzrostowej. Potwierdza to niesłabnący popyt na najcięższe spółki warszawskiego parkietu. W zielonej strefie znalazły się czołowe spółki praktycznie ze wszystkich sektorów. Jednak największym popytem cieszą się akcje banków i spółek TMT.

Już drugi dzień z rzędu ponad 7 proc. wzrosła wycena Pekao, a BRE Bank i BZ WBK zarobiły przeszło 4 proc. Wśród spółek komputerowych od 3 do 5 proc. wzrosła wycena liderów sektora Prokomu, Computerlandu i Comarchu. Ponad 5 proc. zarobiły akcje TP S.A., po 10 proc. wzroście w czwartek. Nieustającym popytem cieszą się akcje kolejnych blue chipów PKN Orlen i KGHM. Liderem wzrostów jest zyskujący 22 proc w efekcie spekulacji. EFL, na plusie jest też tegoroczny debiutant Eldorado.

Największy popyt objął się na papierach czołowych spółek warszawskiego parkietu i jest to sygnał, który przemawia za dalszymi wzrostami. Jednak jedna sesja to za mało, aby jednoznacznie stwierdzić, ze znów mamy do czynienia z efektem stycznia. Poprawa nastrojów na GPW jest splotem sygnałów wewnętrznych oraz informacji napływających z zagranicy. Raporty makroekonomiczne w USA potwierdzają poprawę sytuacji gospodarczej, dodatkowo w końcówce roku dobre informacje napłynęły ze spółek technologicznych i handlowych. Czwartkowa sesja w USA zakończyła się wzrostem indeksu Dow Jones do najwyższego poziomu od czterech miesięcy, właśnie dzięki spółkom hi-tech. Przyniosło to wzrost zakupów na rynkach Europy i Azji. Dobre nastroje na głównych rynkach są podstawą dla dalszych wzrostów na GPW.

Poprawa sytuacji makroekonomicznej zaczyna być widoczna również w Polsce. Przede wszystkim w grudniu dowiedzieliśmy się o rekordowo niskim deficycie handlowym. Ponadto inflacja wciąż maleje i w minionym roku przekroczy nieznacznie 3,6 proc. Daje to szanse na redukcję stóp na najbliższym posiedzeniu RPP. Co więcej, te szanse zwiększa próba dialogu rządu Leszka Millera z Radą. Kolejnym pozytywem ze strony rządu jest deklarowana chęć spłaty zadłużenia ZUS wobec OFE, co w najbliższych dniach powinno zasilić rynek giełdowy znaczącą kwotą.

Przebieg dzisiejszej sesji potwierdza, że do zakupów ruszyli duzi inwestorzy, w tym właśnie OFE, co daje długoterminowe szanse wzrostu. Na piątkowej sesji powinny utrzymać się zwyżki, przy czym wzrosty nie będą tak znaczące jak w czwartek

PK

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane