Warszawskie śmieci na aukcji elektronicznej

opublikowano: 30-12-2018, 22:00

Stolica wybierze firmy w nietypowy sposób — po otwarciu ofert w przetargu ogłosi e-aukcję dla tych, które je złożyły.

Ogłoszony w listopadzie przetarg na odbiór śmieci od 1 stycznia z wszystkich warszawskich dzielnic nie mógł się zakończyć przed Nowym Rokiem. Dopiero w drugiej połowie grudnia nastąpiło otwarcie ofert. Kwota, którą miasto przeznaczyło na realizację zamówienia (umowy zostaną podpisane na trzy miesiące), jest znacznie niższa niż zaproponowane przez firmy. W postępowaniu, które było podzielone na części dla poszczególnych dzielnic lub grup dzielnic, wpłynęło dziewięć ofert. Złożyły je firma Byś, konsorcjum Byś i ATF, miejska spółka MPO, konsorcjum Suezu i Remondisu, konsorcjum Suezu i Suezu Północ, firma Lekaro, firma Partner Apelski, konsorcjum na czele ze spółką Partner, konsorcjum Remondisu i Suezu Polska.

Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

— Jest spory rozstrzał cenowy między ofertami. Aukcja elektroniczna mocno zweryfikuje ceny — mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

— W każdym z zadań zostały złożone co najmniej dwie oferty, więc możemy liczyć na to, że ceny zostaną znacząco zredukowane — dodaje Franciszek Łapecki, dyrektor Biura Gospodarki Odpadami w stołecznym ratuszu.

Aukcja, w której firmy, mimo że zaproponowały już ceny w ofertach przetargowych będą ponownie się licytować, odbędzie się w styczniu. Od stycznia, aż do czasu zawarcia nowych umów, śmieci będą odbierane przez dotychczasowych operatorów.

Minister ratuje sytuację

Ministerstwo Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia przesuwającego termin wdrożenia nowego systemu segregacji śmieci na pięć frakcji na styczeń 2020 r. Tymczasem, zgodnie z pierwszą wersją rozporządzenia, taki obowiązek już spoczywa na samorządach. Warszawa, która wypada najgorzej w gospodarce odpadami z niemal wszystkich dużych miast w kraju, dopiero w grudniu zapowiedziała, że się do niego dostosuje, mimo że wcześniej przyjęła już uchwałę w tej sprawie. Pod koniec grudnia miejskie służby zaczęły oklejać pojemniki na śmieci nowymi oznakowaniami oraz dostarczać kolorowe worki na odpady do domów jednorodzinnych. Ma to pozwolić na oddzielną segregację dwóch dodatkowych frakcji: odpadów biodegradowalnych oraz papieru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy