Warto kupić waluty po osłabieniu złotego

Jacek Jurczyński
opublikowano: 05-11-2002, 00:00

To był bardzo dobry początek tygodnia dla polskiej waluty. Złoty wzmocnił się do dolara do poziomu najwyższego od pięciu miesięcy. Silna przecena amerykańskiej waluty na rynku międzynarodowym w końcówce zeszłego tygodnia sprowadziła cenę dolara grubo poniżej poziomu 4 złotych. Odchylenie krajowej waluty od parytetu sięgnęło poziomu 7,5 proc.

Opublikowane w czwartek dane o większym niż oczekiwano wzroście deficytu na rachunku obrotów bieżących za wrzesień do 538 milionów dolarów nie wywarły większego wrażenia na inwestorach. Zniwelował je fakt aż 26-proc. wzrostu eksportu w stosunku rok do roku. W ciągu dnia notowania polskiej waluty poruszały się w ślad za międzynarodowym rynkiem eurodolara. Kurs USD/PLN poruszał się w przedziale 3,99-4,00, a EUR/PLN ulegał wahaniom w zakresie 3,9650-3,9750. O godzinie 15.10 dolar wyceniany był na 4,9955 złotego, a euro na 3,9771 złotego (odchylenie –6,14 proc.).

Notowania krajowej waluty powinny w najbliższym okresie pozostawać stabilne przy odchyleniu od parytetu w zakresie od minus 6,5 do minus 7,5 proc. Korekcyjne spadki wartości złotego w okolice –6,5 proc. radzimy wykorzystywać do sprzedaży dewiz. Nominalne zmiany kursów EUR/PLN oraz USD/PLN powinny być kształtowane wydarzeniami na międzynarodowym rynku eurodolara.

Za granicą dolar odrobił część strat, które poniósł pod koniec zeszłego tygodnia, kiedy to kurs EUR/USD znalazł się powyżej parytetu. Cena amerykańskiej waluty wzrosła w okolice poziomu 0,9930 dzięki znacznej poprawie nastrojów na amerykańskich giełdach.

Choć po południu wartość kontraktów terminowych na główne indeksy na Wall Street dalej rosła, to wartość dolara spadła. Kursowi EUR/USD nie udało się pokonać w dół technicznego wsparcia na poziomie 0,9930 i powrócił w okolice 0,9960. Inwestorzy z niepokojem oczekują na środowe posiedzenie zarządu Banku Rezerwy Federalnej (Fed). Zdaniem analityków, po zeszłotygodniowej serii fatalnych danych makro z amerykańskiej gospodarki Fed zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych o 25 pkt bazowych do poziomu 1,5 proc. O godz. 15.10 euro wyceniane było na 0,9955 dolara.

Amerykańska waluta w najbliższych dniach będzie pozostawała pod presją odbywających się we wtorek wyborów do Kongresu USA oraz środowej decyzji Fed. Kurs EUR/USD ma szanse na kolejne wzrosty. Zalecamy zakupy europejskiej waluty w okolicy poziomu 0,9930.

Kurs dolara do jena zwyżkował z poziomu 122,15 do 122,60 głównie dzięki poprawie nastrojów na amerykańskich giełdach. Obroty na rynku nie były jednak zbyt duże. Japońskie instytucje finansowe były nieczynne z powodu święta. O godzinie 15.10 dolar wyceniany był na 122,40 jena. Kurs USD/JPY może zniżkować. Uważamy jednak, że silne techniczne wsparcie nieco powyżej poziomu 121,50 nie powinno zostać złamane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Jurczyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Warto kupić waluty po osłabieniu złotego