Warto kupować w dobrych cenach

  • Juliusz Windorbski
16-10-2009, 13:09

Dwie ostatnie aukcje w domach aukcyjnych Polswiss Art i w Agra-Art, są odbiciem kondycji polskiego rynku, a mówią nam: warto kupować w dobrych cenach!

Wyniki obydwu aukcji nie były dla mnie zaskoczeniem. W dobie powracania klientów na tradycyjne rynki finansowe, takie towary, jak dzieła sztuki rozważane są w nie tylko kategorii dóbr luksusowych, ale także stabilnej i długoterminowej lokaty kapitału. Jednak po wynikach aukcyjnych nie widać dekoniunktury, jedynie chłodniejszą kalkulację kosztów. Uwagę moją zwrócił wynik, jaki osiągnął obraz Leona Wyczółkowskiego „Akt". Cena wywoławcza (25 000 zł) wydawała się bardzo atrakcyjna jak na sporych rozmiarów obraz o kuszącej tematyce. Jednak znalazł się tylko jeden chętny, który zakupił ten pastel za 25 000 zł. Myślę, że kupujący zrobił po prostu dobry interes. Przy dobrym poziomie ceny, tego typu obrazy można dziś traktować jak atrakcyjne zakupy. Równie okazyjnie został kupiony słoneczny pejzaż z Prowansji Henryka Haydena. Wylicytowano go za 22 000 zł. Jest to niewysoka cena, ponieważ w zeszłym roku obrazy tego typu sprzedawały się nawet za 40 000 zł.

Inna sytuacja miała miejsce w przypadku zjawiskowego obrazu Edwarda Okunia „Widok okolic Sorrento" z 1917 roku wylicytowanego z 90 000 zł do 126 000 zł. Pamiętam analogiczną pracę sprzedaną w 2000 roku za 137 000 zł. Z takiego porównania wynika, że tak wybitne dzieła, będą trzymały swoją wartość nawet w cięższych dla rynku momentach. Poza tym estetyka takich prac pozwala zakładać, że zawsze będą one łatwe do sprzedania, co na rynku sztuki na całym świecie jest istotnym argumentem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Juliusz Windorbski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Warto kupować w dobrych cenach