Warto mieć w firmie prawnika na stałe

Dorota Czerwińska
23-09-2011, 13:00

Najbardziej poszukiwani są ci, którzy specjalizują się w prawie pracy, zamówieniach publicznych, podatkach, a także asystenci.

Prawnicy wewnętrzni są potrzebni do nadzorowania od strony prawnej różnych operacji i przedsięwzięć firm. Najbardziej poszukiwani są ci, którzy specjalizują się w prawie pracy, zamówieniach publicznych, podatkach, a także asystenci.

— Wyspecjalizowanych prawników potrzebuje sektor energetyczny, co wiąże się z jego rozwojem i wzrostem liczby spółek energetycznych. Wiele firm szuka też pomocy u specjalistów z doświadczaniem w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP), w zamówieniach publicznych (ZP). Banki, które finansują tego typu inwestycje, szukają nie tylko wsparcia prawnego podczas ich bieżącej obsługi, ale chcą też mieć fachowców np. od zabezpieczeń kredytów. W ostatnim czasie wzrosło także zainteresowanie prawnikami w branży medyczno-farmaceutycznej w związku ze zmianami przepisów — wskazuje Małgorzata Tylec-Gusakov, dyrektor zarządzający firmy head hunterskiej FIT Specialist Recruitment.

Ważne doświadczenie

Idealnymi kandydatami na prawników wewnętrznych są osoby z doświadczeniem w kancelarii i w pracy o podobnym charakterze. Niezbędna jest praktyczna znajomość szeroko rozumianego prawa gospodarczego, cywilnego, handlowego, spółek handlowych i podatkowego.

— Firmy najchętniej zatrudniają prawników z takim doświadczeniem, by nie musieli uczyć się na własnych błędach, czyli na błędach spółki. Dlatego szukają osóby z doświadczeniem w firmie, czyli tzw. in-house lawyer. Najczęstszy model kariery to przepracowanie kilku lat w kancelarii prawniczej, a potem minimum dwa lata jako in-house. Oczywiście w praktyce są odchylenia od tego ideału. Jednak firmy chcą fachowców gotowych do pracy w konkretnej branży lub specjalistów z określonej dziedziny prawa, np. mediów, IT albo danych osobowych — wyjaśnia Małgorzata Tylec-Gusakov.

Pożądane umiejętności i doświadczenie prawnika wewnętrznego zależą m.in. od wielkości firmy, zakresu jej działalności, modelu obsługi prawnej przyjętego przez szefów, liczby zatrudnionych prawników i ich kwalifikacji. Inna jest skala potrzeb w zakresie obsługi prawnej w małych i średnich firmach, a inna w dużych spółkach. Rola prawnika wewnętrznego może polegać na samodzielnym rozwiązywaniu większości problemów prawnych i reprezentowaniu przedsiębiorstwa przed organami i sądami przy małym udziale kancelarii zewnętrznych, ale może też być odwrotnie.

Małe działy, dobre zarobki

„Puls Biznesu” przeprowadził pierwsze w Polsce badanie wśród dyrektorów działów prawnych i prawników in-house. Wynika z niego, że przeciętny dział prawny składa się z ośmiu osób, z czego cztery to radcy prawni, jeden aplikant, jeden asystent i dwie osoby pełniące inne funkcje.

Większość, bo 80 proc. prawników realizujących zadania na rzecz firm, jest zatrudnionych na stałe — reszta to stali współpracownicy. Badanie pokazuje również, ile zarabiają pracownicy tych działów. Prawie połowa dyrektorów deklaruje, że miesięczne wynagrodzenie brutto przekracza 25 tys. zł. Przeciętne wynagrodzenie radcy prawnego zatrudnionego na stałe w dziale prawnym firmy to prawie 17 tys. zł. Ale na tych stanowiskach jest spora dysproporcja zarobków nawet w jednej firmie. Rekordowa różnica to aż 630 proc. Średnio jest to 13 tys. zł. Z kolei przeciętne wynagrodzenie aplikanta to około 6100 zł brutto. Najmniej zarabiający aplikant zarabia 70 proc. tego co najwyżej wynagradzany. Asystent w dziale prawnym dostaje co miesiąc średnio około 4000 tys. zł.

25

tys. zł

Tyle przeciętnie zarabia dyrektor działu prawnego w przedsiębiorstwie w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Warto mieć w firmie prawnika na stałe