Warto porównać oferty banków

Arkadiusz Smardz
opublikowano: 04-06-1999, 00:00

Warto porównać oferty banków

GÓRNA GRANICA: Jacek Kseń, prezes WBK, oferuje kredytowanie inwestycji aż do jej całkowitej amortyzacji. fot. ARC

Przy wyborze banku kredytującego określoną działalność warto zwracać uwagę nie tylko na koszty wynikające z wysokości oprocentowania i prowizji. Istotny jest też okres, na jaki bank zechce kredytować przedsięwzięcie, oraz ewentualne udogodnienia zawarte w ofercie.

Banki oferujące kredyty na działalność gospodarczą mają zbliżone wymagania co do zabezpieczeń udzielanych kredytów. Z reguły należą do nich cesje praw z rachunków bankowych i lokat terminowych, poręczenia według prawa cywilnego i wekslowego, cesje wierzytelności, hipoteka, zastaw na zasadach ogólnych i zastaw rejestrowy.

Taniej dla znajomych

Banki uzależniają wysokość oprocentowania kredytów inwestycyjnych od poziomu ryzyka związanego z przedsięwzięciem, na którego finansowanie zaciąga się pożyczkę, oraz wiarygodności potencjalnego dłużnika. Większość banków oprocentowanie kredytów złotowych opiera na jedno- lub trzymiesięcznej stopie WIBOR, powiększonej o ustaloną marżę bankową. Istotną część kosztów związanych z zaciągnięciem pożyczki stanowi prowizja bankowa. Waha się ona od 0,2 aż do 5,0 proc. i jest uzależniona od dotychczasowej współpracy z kredytobiorcą.

Na działalność bieżącą

Zaciągając kredyt obrotowy należy brać pod uwagę, że bank może zażądać tzw. prowizji rekompensacyjnej. Nalicza ją w przypadku niewykorzystania całości lub części kredytu, a jej wysokość uzależnia zazwyczaj od wielkości nie wykorzystanych środków. Niektóre banki pobierają również okresowe prowizje w trakcie trwania okresu zadłużeniowego.

Okres, na jaki przyznawany jest kredyt obrotowy, z reguły nie przekracza roku, jednak większość banków skłonna jest do jego przedłużania dla stałych i sprawdzonych klientów.

Na inwestycje

Warunki kredytu inwestycyjnego zazwyczaj są ustalane w drodze negocjacji. Przedstawiane przez banki maksymalne okresy finansowania inwestycji stanowią raczej punkt wyjścia do dalszych negocjacji. Według Waldemara Leszczyńskiego z WBK, jego bank może kredytować daną inwestycję do czasu jej całkowitej amortyzacji, więc trudno określić maksymalny okres, na jaki bank udzieli kredytu inwestycyjnego.

Z reguły minimalny limit kwoty udzielanego kredytu inwestycyjnego określany jest na 100 tys. zł, natomiast maksymalna kwota jest uzależniona od zdolności kredytowej pożyczkobiorcy oraz od zaangażowania kredytowego banku. Zazwyczaj udział środków własnych przy planowanej inwestycji musi wynosić przynajmniej 30 proc.

Okres oczekiwania

Wnioski kredytowe są rozpatrywane z reguły po mniej więcej dwóch tygodniach od dostarczenia przez wnioskodawcę kompletu dokumentów. W zależności od wielkości pożyczki oraz dotychczasowej oceny kredytobiorcy, termin ten może jednak ulec zmianie w związku z koniecznością przeanalizowania wniosku. Zakres dokumentacji wymaganej do oceny wniosku jest ustalany indywidualnie przez każdy bank. Zależy on od rodzaju działalności prowadzonej przez kredytobiorcę i celu, na który przeznaczona ma być pożyczka.

Specyficzne oferty

Oferta banków nie ogranicza się tylko do kredytów obrotowych i inwestycyjnych. Poza nimi można znaleźć propozycje skierowane do specyficznych grup klientów. PBK udziela kredytów na zakup sprzętu medycznego, przy zaciąganiu których wymagany udział własny kredytobiorcy wynosi tylko 10 proc. W Pekao SA możliwe jest uzyskanie kredytu proeksportowego z zabezpieczeniem na polisie KUKE i terminem spłaty do 180 dni. BISE oferuje kredyt z tzw. linii tajwańskiej, skierowany do spółek joint venture z firmami tajwańskimi.

Arkadiusz Smardz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Smardz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Warto porównać oferty banków