Warto postawić na peryferie Europy

Rozmawiała: Jagoda Fryc
opublikowano: 05-11-2013, 00:00

3 pytania do...

...ANDRZEJA LISA, ZARZĄDZAJĄCEGO FUNDUSZAMI NOBLE FUNDS TFI

1. Czy odwrócenie tendencji wzrostowej w notowaniach EUR/USD przełoży się na rynek akcji?

W krótkim terminie ta sytuacja wiele na rynku akcji nie zmieni. W długim terminie jednak spodziewam się dalszego umocnienia dolara, co doprowadzi do odpływu kapitału z części rynków wschodzących, głównie tych z nierównowagą w bilansie handlowym i uzależnionych od konieczności finansowania wzrostu PKB ze źródeł zewnętrznych. Dlatego preferuję rynki rozwinięte. Ciągle warto być na peryferiach Europy — we Włoszech, ale przede wszystkim w Hiszpanii. Te giełdy będą nadal korzystać na dalszej poprawie koniunktury w Europie Zachodniej.

2. Jakiej koniunktury można się spodziewać do końca roku na GPW? Czy dobra passa spółek budowlanych się utrzyma?

Przed końcem roku nie wykluczam korekty, głównie z uwagi na rekordowo wysokie poziomy optymizmu inwestorów. Jednak wciąż większość napływających danych świadczy o kontynuacji ożywienia gospodarczego. Nakładając na to poprawę wyników spółek oraz dalsze napływy do funduszy akcyjnych, sądzę, że za pół roku indeksy powinny być wyżej niż obecnie. A budowlanka była przez dłuższy czas jedną z najbardziej nielubianych branż, niezależnie od fundamentów poszczególnych spółek. To się zmienia i ciągle można znaleźć tu firmy z dużym potencjałem wzrostu.

3. Czy umocnienie dolara oznacza, że kapitał popłynie za ocean?

Ostatnie dane makro nie zaskakują tak pozytywnie, jak było jeszcze kilka miesięcy temu. To, wraz z oczekiwaniem na rozpoczęcie zacieśniania polityki monetarnej w USA, niezależnie od tego, czy nastąpi w grudniu, styczniu czy marcu, powinno schłodzić nastroje inwestorów. W długim terminie jednak potencjał gospodarczy jest tam ciągle największy na świecie. Bardzo korzystna sytuacja demograficzna, rewolucja „łupkowa”, czyli tanie zasoby energii oraz kontrola nad walutą rezerwową świata, sprawiają, że warto mieć inwestycje w wybranych sektorach tamtej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy