Warto renegocjować umowy

Daniel Bienias dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE w Polsce
opublikowano: 09-04-2013, 00:00

Umowa najmu służy zabezpieczeniu interesów obu stron — wynajmującego i najemcy — i zwykle nie przewiduje możliwości zmiany zawartych w niej zapisów.

Oznacza to, że czynsz musi być zapłacony, nawet gdy najemca ma trudną sytuację finansową. W takim wypadku warto zawsze udać się do właściciela budynku i renegocjować warunki umowy.

W trakcie rozmów trzeba pamiętać, że dla wynajmujących stabilność przychodówjest o wiele ważniejsza niż częste zmiany najemców, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami na marketing, prowizje agentów czy utrzymywanie wolnej powierzchni nie przynoszącej przychodu. Jeżeli właściciel budynku będzie przekonany, że kłopoty są przejściowe, a nasza firma ma solidne fundamenty i dobre perspektywy, można wynegocjować znaczne oszczędności.

Z kolei przedłużając umowy najmu i renegocjując, można uzyskać dodatkowe korzyści, np. okresowe zwolnienie z czynszu czy budżet na odświeżenie powierzchni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Bienias dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE w Polsce

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Warto renegocjować umowy