…warto szukać ofert na Catalyst?

Michał Mordel, analityk Michael/Ström Dom Maklerski
opublikowano: 13-03-2018, 22:00

Obecnie na Catalyst można znaleźć wiele ofert kupna implikujących rentowność do wykupu powyżej 5 proc.

Szukanie odpowiadających nam papierów na Catalyst najlepiej sprawdza się w przypadku inwestorów indywidualnych, gdyż oferty często opiewają na kilka do kilkunastu tysięcy złotych. Pomijając bardzo wysokie, sięgające kilkudziesięciu lub kilkuset procent rentowności papierów, w przypadku których ryzyko rychłej niewypłacalności emitenta zostało już wliczone w cenę, rentowności przekraczające 5 proc., ale nie więcej niż 7 proc., oferowane są w chwili pisania artykułu w przypadku papierów ponad 30 emitentów, a łączna oferta sięga ponad 4 mln zł. To grono zdominowane jest przez obligacje Getin Noble Banku, które stanowią 2,5 mln zł z tej kwoty.

Pozostawia nam to około 30 emitentów z papierami o wartości 1,5 mln zł dostępnymi „od ręki” i o rentownościach, które można uznać za atrakcyjne. Warto jednak pamiętać, że rentowność jest ostatnią rzeczą, na którą powinno się zwracać uwagę — dlatego poszukiwania zaczynajmy dopiero, gdy zidentyfikowaliśmy grono spółek, którym jesteśmy skorzy powierzyć nasze pieniądze, bo żadna wysokość kuponu i rentowności nie jest wystarczająco atrakcyjna przy braku wykupu. Nie bez powodu uważa się, że Catalyst cierpi na brak płynności, gdyż wartość oferty nie zachwyca. Z drugiej jednak strony, będąc inwestorem indywidualnym chcącym zbudować portfel obligacyjny o wartości kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych, wbrew pozorom jest z czego wybierać i można to zrobić, nie czekając na oferty pierwotne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mordel, analityk Michael/Ström Dom Maklerski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / …warto szukać ofert na Catalyst?