…warto współdziałać z „trzecią stroną”

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 18-06-2012, 00:00

Czy wiesz, że…

O tym, że inwestycja w efektywność energetyczną jest opłacalna, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Trudność polega na tym, że tego typu przedsięwzięcie wymaga dużych nakładów finansowych, co dla wielu inwestorów stanowi barierę nie do przejścia.

Gdy wydatki na energię stanowią znaczy element kosztów stałych, warto zastanowić się nad współpracą z podmiotem działającym w formule „trzeciej strony”.

Podejście to oznacza, że wyspecjalizowane przedsiębiorstwo (Realizator) wykonuje inwestycję w obiekcie użytkownika (Zamawiającego), dostarczając rozwiązania techniczne oraz finansowanie. Działanie opiera się na założeniu, że zwrot nakładów nastąpi na bazie osiągniętych oszczędności kosztów. W efekcie Zamawiający nie ponosi dodatkowych wydatków. Realizator, przejmując obiekt w użytkowanie, obciąża Zamawiającego umówioną opłatą, która odpowiada zazwyczaj dotychczas ponoszonym kosztom. Banki dostrzegają zalety powyższego rozwiązania i chętnie finansują tego typu przedsięwzięcia. Dobrym przykładem może być praktyka Banku Ochrony Środowiska, który w ostatnim czasie udzielił przeszło 17 mln zł kredytu na termomodernizację Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Pieniądze pochodzą z linii „Kredyt z Klimatem” przygotowanej we współpracy z niemieckim bankiem rządowym KfW. Bank posiada jeszcze do rozdysponowania niemal 7 mln EUR.

W przykładowej inwestycji kredytobiorcą nie była Marynarka Wojenna, ale specjalistyczna firma zajmująca się budową, modernizacją i eksploatacją systemów ciepłowniczych. Podstawą takiego rozwiązania jest umowa między Zakładem Innowacyjnym Technik Energetycznych PROMAT Sp. z. o.o. z Chwaszczyna k/Gdyni a Rejonowym Zarządem Infrastruktury w Gdyni. W efekcie dokonanazostanie termomodernizacja 44 budynków oraz modernizacja kotłowni wraz z lokalną siecią cieplną. W zamian wykonawca — PROMAT — będzie przez 10 lat otrzymywał wynagrodzenie z tytułu wykonanych prac budowlanych oraz w związku z eksploatacją zleconą systemu cieplnego.

Przedstawiony przykład pozwala wojsku na zrealizowanie niezbędnych inwestycji bez dodatkowych nakładów. PROMAT ma zapewnione przez 10 lat przychody z tytułu zawartej umowy, BOŚ zaś zabezpieczył kredyt na tej samej umowie.

Wejdź na www. bosbankdlafirm.pl i przekonaj się, jak Twoja firma może zyskać na ekologii!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu