Warto zwrócić uwagę na kontrakty na akcje spółek

Grzegorz Zalewski
19-11-2001, 00:00

Na rynku trend wzrostowy trwa w najlepsze. Nie wygląda on jednak tak wyraźnie jak pierwsza fala zwyżki z połowy października. Trzeba jednak przyznać, że kursy co pewien czas notują nowe maksima. Dzięki temu kontrakt grudniowy na indeks WIG 20 znajduje się ponad 300 punktów ponad swoim tegorocznym minimum.

Przeglądając gazety z przełomu września i października trudno byłoby znaleźć prognozy zakładające tak optymistyczny scenariusz. Przypomnę, że wzrost rozpoczął się na „awaryjnej” sesji i wielu graczy nie wierzyło w jego trwałość i racjonalne podstawy. W tej chwili możliwe są dwa scenariusze — albo silna zwyżka w najbliższych dniach i kolejny dłuższy przystanek, albo powolne wspinanie się do góry, które może trwać dłuższy czas. Oczywiście ten drugi scenariusz byłby znacznie bardziej korzystny dla graczy na futures — pozwala na systematyczne podnoszenie poziomów obrony, a nie ich gwałtowne zmiany.

Przy okazji wzrostów cen nie sposób nie wspomnieć o jednym z liderów rynku – Telekomunikacji Polskiej SA. Cena kontraktu na te akcje wzrosła w ciągu pięciu tygodni o 6 zł. Oznacza to zmianę wartości nominalnej kontraktu o 3000 zł (niemal dwa razy więcej niż depozyt). Dzięki temu wyraźnemu trendowi kontrakt na TP SA należy do najbardziej płynnych kontraktów akcyjnych. Jeśli rynek będzie dalej się rozwijał w tym kierunku, to będzie bardzo dobra wiadomość dla jego uczestników. Wreszcie będzie można choć częściowo dywersyfikować portfel.

Warto spojrzeć na wykres trzech kontraktów — WIG 20, TP SA i Elektrim. Podczas gdy na dwóch pierwszych od pewnego czasu można śmiało utrzymywać długie pozycje, o tyle na Elektrimie lepsza była pozycja krótka. Im więcej osób dostrzeże, jaki potencjał tkwi w innych kontraktach niż WIG 20, tym lepiej dla wszystkich grających.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Warto zwrócić uwagę na kontrakty na akcje spółek