Warto zwrócić uwagę na zegarki mechaniczne

Magdalena Piekarska
opublikowano: 15-12-2000, 00:00

Warto zwrócić uwagę na zegarki mechaniczne

Zegarek to chyba jeden z najbardziej niedocenianych przedmiotów, z którymi obcujemy na co dzień. W przeszłości zegarki przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Miały wartość nie tylko sentymentalną, ale także historyczną.

Aby duch naszych czasów przetrwał do następnych pokoleń, zastanówmy się, zanim podejmiemy decyzję o zakupie właściwego zegarka dla siebie lub kogoś bliskiego. Wybierając odpowiedni czasomierz, warto skierować uwagę na zegarki mechaniczne, nie kwarcowe. Mechanizm jest sercem zegara, a codzienne nakręcanie nie musi być przykrym obowiązkiem. To coś więcej niż tylko wprawianie w ruch bezdusznej maszyny, to odmierzanie rytmu życia i minionych chwil. Zresztą, można uniknąć nakręcania kupując zegarek z automatycznym naciągiem.

Mechanizm jest wieczny

Obawy, że zegarki mechaniczne przestaną być modne, są całkowicie nieuzasadnione. Wielu producentów od kilku lat prezentuje repliki swoich najlepszych modeli z lat 30. i 40., których stylistyka zaliczana jest do najciekawszych w całej historii zegarmistrzostwa. Przykładem mogą być między innymi modele: Matic firmy Eterna, Reverso Jaeger-LeCoultre’a, Vintage Girarda-Perregaux, Charleston Audemarsa Pigueta, Calatrava Patka Philippe’a czy Medicus Vacherona Constantina.

Ponieważ zegarek kupuje się na wiele lat, przed decyzją o wyborze konkretnego modelu trzeba porównać go z zegarkami tej klasy innych firm. Czasomierz ma być wyrazem indywidualności, nie warto więc kupować produktów masowych, charakteryzujących się najczęściej niską jakością. Lepiej zainwestować w zegarek przystający swoim wyglądem do stylu życia i pozycji społecznej.

Przy wyborze należy wziąć też pod uwagę swoje oczekiwania co do funkcji czasomierza. Oprócz tej podstawowej, czyli odmierzania czasu, zegarek może być wyposażony w wiele udogodnień, na przykład datownik, alarm czy wskazania innej strefy czasowej (z tej funkcji chętnie korzystają osoby często podróżujące). Miłośnicy aktywnego spędzania czasu wolnego powinni wybierać modele sportowe, których koperty są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Należy także sprawdzić, jaka jest wodoszczelność zegarka, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie wakacyjnych kąpieli.

Uwaga na okazje

Po poradę najlepiej zwrócić się do autoryzowanych punktów sprzedaży. Nigdy nie należy korzystać z tzw. okazji, ponieważ na rynku nie brakuje falsyfikatów, w których tylko nazwa marki podobna jest do oryginału, natomiast mechanizm okaże się najprostszą wersją produktu masowego. Istnieje również niebezpieczeństwo, że kupując „okazyjnie” można trafić na przedmiot pochodzący z kradzieży (każda szanująca się manufaktura do zakupionego modelu dołącza stosowne certyfikaty, których złodziej lub paser nie będzie posiadał).

Niektóre osoby lubią chwalić się dokładnością swoich czasomierzy. W dobrych zegarkach mechanicznych tolerancja chodu wynosi 1 sekundę na dobę, ale decydując się na taki zegarek powinny być brane pod uwagę inne jego walory, a nie tylko ta jedna cecha.

Zegarki, podobnie jak ludzie, różnią się między sobą. Najlepiej więc zwrócić się po pomoc do wykwalifikowanego specjalisty, który pomoże wybrać model zgodny z naszymi oczekiwaniami i doradzi, jak należy się z nim obchodzić.

Magdalena Piekarska

Art NEW media

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Piekarska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Warto zwrócić uwagę na zegarki mechaniczne