Wartość akcji w portfelach funduszy inwestycyjnych wzrosła w sierpniu o 840 mln zł

Polska Agencja Prasowa SA
30-09-2005, 15:41

Wartość akcji w portfelach funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych wzrosła w sierpniu o 840 mln zł, czyli o 8,9 proc., po raz pierwszy przekraczając 10 mld zł - poinformowała w piątkowej analizie firma Analizy Online.

Wartość akcji w portfelach funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych wzrosła w sierpniu o 840 mln zł, czyli o 8,9 proc., po raz pierwszy przekraczając 10 mld zł - poinformowała w piątkowej analizie firma Analizy Online.

    Analitycy dodali, że sierpniowy poziom inwestycji w akcje to 20,3 proc. wartości aktywów wszystkich funduszy działających na polskim rynku w końcu sierpnia 2005 oraz 46,1 proc. środków zgromadzonych  funduszach angażujących się na rynku akcji.

    Największa część akcyjnych inwestycji funduszy (36,3 proc.) w dalszym ciągu znajduje się w funduszach mieszanych, inwestujących w akcje i inne instrumenty. Wartość papierów udziałowych w tej grupie przekroczyła 3,7 mld zł, po wzroście o 4,9 proc.

    Nieco mniej, bo 3,5 mld zł, ulokowały w akcjach fundusze akcyjne, jednak w ich przypadku w sierpniu dynamika była ujemna.    "Prawdziwą siłą napędową zaangażowania funduszy inwestycyjnych na krajowym rynku akcji stają się natomiast fundusze stabilnego wzrostu. Wartość papierów udziałowych w ich portfelach wzrosła w sierpniu aż o 29 proc., zbliżając się do granicy 3 mld zł" - czytamy w analizie.

    Zdaniem Analiz Online, jest to rezultat bardzo dużego napływu środków do tych funduszy w sierpniu oraz zdecydowanego wzrostu udziału akcji w aktywach funduszy stabilnego wzrostu. Na koniec sierpnia fundusze inwestycyjne kontrolowały akcje stanowiące 2,8 proc. kapitalizacji polskiego rynku. To pierwszy w tym roku wzrost znaczenia funduszy inwestycyjnych na polskim rynku akcji.

    "Według naszych obliczeń saldo akcji dokupionych i sprzedawanych przez zarządzających funduszami inwestycyjnymi było dodatnie i wyniosło blisko 330 mln zł" - czytamy w analizie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wartość akcji w portfelach funduszy inwestycyjnych wzrosła w sierpniu o 840 mln zł