Wartość akcji w portfelach funduszy spadła w listopadzie o 9,81 mld zł

PAP
28-12-2007, 17:07

Wartość akcji notowanych na GPW, posiadana przez fundusze inwestycyjne i emerytalne spadła w listopadzie o 9,81 mld zł do 105,3 mld zł.

Fundusze inwestycyjne kupiły w listopadzie akcje za 1,32 mld zł, a emerytalne za 1,45 mld zł. Łączne saldo zakupów wyniosło więc 2,77 mld zł i okazało się najwyższe od sierpnia 2007 r. - wynika z szacunków spółki Analizy Online.

"Listopadowa, dramatyczna przecena na rynku akcji poważnie uszczupliła portfele akcyjne funduszy inwestycyjnych i emerytalnych. Wartość akcji notowanych na warszawskiej giełdzie, posiadana przez fundusze skurczyła się o niemal 10 mld zł" - napisały Analizy Online w piątkowym raporcie.

"Gdyby nie to, że zarządzający wykorzystali spadki do zakupu przecenionych akcji, ich portfel akcyjny zmalałby w ciągu zaledwie jednego miesiąca o niemal 13 mld zł. W listopadzie skłonność zarządzających zarówno funduszami inwestycyjnymi, jak i emerytalnymi do zakupów akcji skokowo wzrosła. Stało się tak, mimo istotnych umorzeń jednostek funduszy inwestujących m.in. w akcje" - dodano.

W ocenie autorów raportu zachowanie funduszy w listopadzie nie musi oznaczać, że ponownie na dobre zagoszczą one po popytowej stronie rynku.

"Należy się raczej spodziewać dużej zmienności w tym zakresie i wysokiej skłonności funduszy, szczególnie inwestycyjnych, do zmian alokacji, czyli udziału akcji w swoich aktywach. Nerwowość na rynkach akcji nie przemija, a skłonność klientów do wycofywania się z bardziej agresywnych funduszy szybko nie wygaśnie" - napisano w raporcie.

W ocenie analityków z Analiz Online średni udział akcji w portfelach OFE w ciągu kilku miesięcy może spaść do 30 proc.

"OFE z pewnością będą czekały na poprawę średnioterminowych perspektyw rynkowych, zanim naprawdę wyruszą na zakupy. Do tego czasu musimy się liczyć z dalszym spadkiem średniego udziału akcji w ich portfelach. Realne wydaje się, że w perspektywie kilku miesięcy wartość ta może osiągnąć 30 proc., przy obecnie wynoszącej 34,5 proc." - napisano. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wartość akcji w portfelach funduszy spadła w listopadzie o 9,81 mld zł