Wartość akcji w portfelach OFE wzrosła w grudniu o 3,8% m/m do 20 mld zł

Internet Securities
opublikowano: 31-01-2005, 16:03

Łączna wartość akcji zgromadzonych w portfelach funduszy emerytalnych (OFE) wzrosła w grudniu o 3,8% i osiągnęła kolejny historyczny poziom 20 mld zł, podała w poniedziałkowym raporcie spółka Analizy Online, zajmująca się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

 Łączna wartość akcji zgromadzonych w portfelach funduszy emerytalnych (OFE) wzrosła w grudniu o 3,8% i osiągnęła kolejny historyczny poziom 20 mld zł, podała w poniedziałkowym raporcie spółka Analizy Online, zajmująca się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

„Wzrost wartości akcji to między innymi wynik dobrej koniunktury giełdowej w grudniu, który stanowił swoiste ukoronowanie drugiego z kolei, świetnego roku dla krajowych emitentów” – czytamy w raporcie spółki.

W grudniu indeks WIG zyskał +4,8%, WIG20 zyskał 6,5% a indeks średnich spółek MIDWIG wzrósł w tym czasie +2,2%.

Jak podkreślają analitycy Analiz Online, z racji dobrej koniunktury w końcu roku zarządzający OFE postanowili wstrzymać się z zakupami. Szacują oni, że saldo inwestycji w grudniu mogło wynieść -235 mln zł.

Jednak udział akcji w portfelach OFE nie uległ istotnemu zmniejszeniu i pozostał na historycznie wysokim poziomie, 32,96%.

W grudniu spadł natomiast gwałtownie udział OFE w kapitalizacji giełdy do poziomu 6,80% z 7,94% w listopadzie.

„Jednym z głównych powodów tej sytuacji jest skokowy wzrost kapitalizacji (+21,5%) dzięki pojawieniu się na warszawskim parkiecie akcji spółki Ivax Corporation. Poza tym wartość rynkowa spółek z WGPW rosła dzięki zwyżkującym cenom akcji ‘starych spółek’ oraz dzięki kolejnym debiutom” – czytamy w raporcie spółki.

W ciągu minionego roku OFE nieznacznie straciły zainteresowanie akcjami spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. W 2003 roku stanowiły one ponad 3/4 portfela papierów udziałowych, a na koniec 2004 udział ten spadł do 73%, czytamy w raporcie spółki.

„Wzrost udziału papierów wchodzących w skład indeksów MIDWIG oraz WIRR, czy wzrost znaczenia certyfikatów funduszy (gros tej pozycji to papiery funduszu Arka Nieruchomości) to w naszej ocenie wyraźny sygnał wzrostu zainteresowania spółkami spoza WIG20” – napisano w raporcie Analiz Online.

W minionym roku zmienił się też skład portfela akcyjnego OFE. Jak podkreślają analitycy tylko w przypadku pięciu spółek: PKO BP, Cersanitu, GTC, Dworów i Polskiej Grupy Farmaceutycznej (PGF) nie mieliśmy do czynienia ze spadkiem ich udziałów w portfelu akcyjnym OFE.

W skład zmienionego portfela weszło aż siedem spółek, które debiutowały w 2004 roku i były to: PKO BP, GTC, Arka Nieruchomości, Ivax, Pekaes, BorsodChem i Dwory.

W 2004 roku zwiększyło się też zainteresowanie zarządzających OFE firmami o średniej i małej kapitalizacji. Wśród spółek potencjalnie pod największym wpływem OFE znajdują się Elektrobudowa, PGF i Stomil Sanok, podkreślono w raporcie.

„Przeważenie udziału spółki w portfelu względem benchmarku stanowi jedną z lepszych rekomendacji dla jej akcji” – czytamy w raporcie Analiz Online.

Zgodnie z tą tezą, zarządzający funduszami wierzą w dobrą koniunkturę wśród spółek chemicznych (w tym petrochemicznych), telekomunikacyjnych oraz w nieco mniejszym stopniu w banki i firmy handlowe.

Natomiast w niedługim czasie nie spodziewają się oni żadnych rewelacji ze strony firm działających w branży metalowej oraz medialnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane