Wartość boliwara spadła przez miesiąc o 45 proc.

opublikowano: 25-11-2016, 07:45

Waluta Wenezueli osłabła przez ostatni miesiąc dużo mocniej niż jeszcze kilka tygodni temu oczekiwali analitycy.

W czwartek za dolara płacono 2753 boliwarów, poinformował serwis dolartoday.com, który śledzi nieoficjalny kurs wenezuelskiej waluty w Caracas. Spadek jej wartości o 45 proc. w miesiąc jest największy w historii.

Wenezuelski bolivar
Zobacz więcej

Wenezuelski bolivar Bloomberg

- Rząd znów zaczął pompować boliwary w system finansowy w przyspieszonym tempie – tłumaczy Asdrubal Oliveros, dyrektor firmy konsultingowej Ecoanalitica ze stolicy Wenezueli. – Jest zbyt dużo boliwarów na ulicach. Ludzie mają opcję kupna dóbr albo dolarów. I wybierają dolary – dodał.

Francisco Rodriguez, główny ekonomista Torino Capital 7 listopada prognozował, że na koniec roku za  dolara trzeba będzie zapłacić na czarnym rynku 1990 boliwarów. 14 listopada podwyższył prognozę do 2327 boliwarów. Asdrubal Oliveros uważa, że czarnorynkowy kurs dolara może wynosić na koniec roku 3500-4000 boliwarów.

- Inflacja rośnie, wciąż jest ryzyko niewypłacalności państwa, a sytuacja polityczna staje się coraz bardziej napięta. Ludzie wolą chronić swoje pieniądze – powiedział.

Mediana prognoz inflacji w Wenezueli w 2016 roku wynosi 400 proc. Prognozy mieszczą się w przedziale od 257 proc. do 1500 proc. Podaż pieniądza wzrosła w Wenezueli w tym roku o 127 proc., wynika z ostatnich dostępnych danych banku centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu