Wartość funduszu inwestycyjnego Norwegii sięgnęła 1 bln USD

opublikowano: 12-09-2017, 13:17
aktualizacja: 12-09-2017, 13:18

Po raz pierwszy w historii wartość funduszu inwestycyjnego Norwegii, największego tego typu na świecie, sięgnęła 1 bln USD, donosi Reuters.

Około godziny 12:34 czasu polskiego wartość funduszu Norwegii, publikowana na jego stronie internetowej, wyniosła 7,851 bln NOK, czyli 1 bln USD.  

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Ustanowiony w 1998 roku fundusz, inwestujący wpływy Norwegii z ropy i gazu na rzecz przyszłych pokoleń, korzysta z wzrostu cen akcji na światowych rynkach, a także umocnienia euro. Portfel inwestycyjny funduszu składa się w 65,1 proc. z akcji, 32,4 proc. obligacji i 2,5 proc. nieruchomości.

Osiągnięcie granicy 1 bln USD oznacza, że wartość funduszu to obecnie ok. 2,5-krotność PKB Norwegii. To zaskoczenie, bo według  pierwotnych planów miał osiągnąć 1,3-krotność PKB kraju dopiero w latach 20. obecnego wieku, pisze Reuters.

Niedawno prasa informowała, że zarządzający funduszem Norwegii zaproponowali zmiany w jego portfelu, m.in. rezygnację z obligacji spółek i gospodarek wschodzących. Na koniec czerwca w portfelu obligacje wartości ok. 320 mld USD, z czego 80 mld USD to obligacje spółek, a ok. 40 mld USD obligacje gospodarek wschodzących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wartość funduszu inwestycyjnego Norwegii sięgnęła 1 bln USD