Wartość majątku bogaczy przekroczyła 63,5 bln USD

opublikowano: 28-09-2017, 10:15

O niemal osiem procent wzrosła w zeszłym roku liczba milionerów na świecie ustanawiając nowy rekord na poziomie około 16,5 mln ludzi, donosi Reuters.

Według raportu opracowanego przez firmę konsultingową Capgemini, najwyższy poziom w historii osiągnął także ich majątek, którego wartość przekroczyła 63,5 bln USD.

Bogactwo
fot. Fotolia

Bogactwo osób o największym majątku indywidualnym (NHWI), jak definiuje Capgemini tych, których aktywa inwestycyjne przekraczają poziom 1 mln USD, z wyłączeniem pierwotnego miejsca zamieszkania, materiałów kolekcjonerskich i eksploatacyjnych – wzrosło o 8,2 proc. w 2016 r. i jest na dobrej drodze, by do roku 2025 przekroczyć barierę 100 bln USD.

W zeszłym roku, w ujęciu ilościowym, milionerami zostało około 1,15 mln ludzi. 

Najwięcej bogaczy to obywatele Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec i Chin, których łączny udział w całości stanowi prawie 2/3.

W Stanach Zjednoczonych liczba milionerów wzrosła z 4,46 do 4,8 mln podczas gdy w Chinach przybyło ich około 130 tys. do 1,13 mln.

Regiony Azji i Pacyfiku, Europa i Północna Ameryka przyczyniły się w równym stopniu do wzrostu zamożności, zaś Rosja, Brazylia i Kanada powróciły do wzrostowego trendu po spadku rok wcześniej. W przypadku Rosji znaczący udział w poprawie sytuacji miało odbicie na tamtejszej giełdzie, co zaowocowało zarówno wzrostem liczby milionerów, jak i wartości ich majątku (o około 20 proc.).

W pierwszej piątce zestawienia Francja przeskoczyła Wielką Brytanię pod względem liczby milionerów w czym udział miała zwyżka na rynku nieruchomości. Warte podkreślenia jest wypadnięcie z czołowej 25. Singapuru, gdzie doszło do spadku na rynku akcji.

Jak wskazuje badanie, na koniec drugiego kwartału 2017 r. posiadane przez milionerów aktywa finansowe w 31,1 proc. ulokowane były w akcjach w porównaniu z 24,8 proc. w roku 2016.  Z kolei udział aktywów przynoszących stały zysk pozostał niezmieniony (18 proc.), zaś udział gotówki zwiększył się z 23,5 do 27,3 proc.  

Inwestycje alternatywne, takie jak fundusze hedgingowe, instrumenty pochodne, waluty obce, surowce i towary oraz akcje prywatne spadły do 9,7 z 15,7 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane