Czytasz dzięki

Wartość obligacji spadła o 1 bln USD

opublikowano: 14-11-2016, 09:01

Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA zakończyła 30 letni rynek byka na obligacjach i spowodowała spadek ich wartości przez zaledwie dwa dni o ponad 1 bln USD, pisze Reuters.

Przecena na rynku obligacji dwa dni po wyborze Trumpa na prezydenta USA była największa od prawie 1,5 roku. Inwestorzy obawiają się, że jego polityka doprowadzi do wyraźnego wzrostu inflacji.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg.

- Doszło do zmiany nastawienia na rynku obligacji. Ludzie zaczęli przenosić pieniądze z obligacje na akcje – powiedział Jeffrey Gundlach, szef DoubleLine Capital, zarządzający ponad 106 mld USD aktywów. – Pęknięcia powstawały od pięciu lat. Znaleźliśmy się w wolno rozwijającej się fazie rosnących rentowności – dodał.

Rosnąca niechęć do obligacji spowodowała, że rentowność amerykańskich „trzydziestolatek” wzrosła najmocniej od 2009 roku i jest największa od początku 2016 roku. Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec jest największa od ośmiu miesięcy, a analogicznych obligacji Wielkiej Brytanii największa od decyzji w sprawie Brexitu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane