Wartość obligacji spadła o 1,7 bln USD

opublikowano: 01-12-2016, 11:05

W listopadzie wartość obligacji na globalnym rynku spadła o rekordowe 1,7 bln USD. W tym samym czasie kapitalizacja spółek giełdowych wzrosła o 635 mld USD.

Indeks Bloomberg Barclays Global Aggregate Total Return spadł w listopadzie o 4 proc., najmocniej od powstania w 1990 roku. Inwestorzy pozbywali się obligacji po zwycięstwie wyborczym Donalda Trumpa, który zapowiedział działania, które mogą przyspieszyć tempo wzrostu gospodarczego oraz spowodować wzrost inflacji. W okresie dwóch tygodni po zwycięstwie wyborczym Trumpa inwestorzy wycofali 10,7 mld USD z amerykańskich funduszy obligacji. To największy odpływ pieniędzy od 2013 roku. W tym samym czasie indeksy amerykańskich rynków akcji zaczęły bić historyczne rekordy wartości.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg.

- Coraz więcej ludzi zaczyna myśleć, że to koniec rynku byka na obligacjach – powiedział Roger Bridges, główny strateg w Nikko Asset Management.
Jego zdaniem, rentowność obligacji 10-letnich USA może wynosić 2,7 proc. już w styczniu. Rentowność amerykańskich „dziesięciolatek” wzrosła o 56 pkt bazowych w listopadzie, najwięcej od 2009 roku. W czwartek rano wynosiła 2,38 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu