Wartość obligacji z ujemnymi rentownościami przekroczyła 9 bln USD

opublikowano: 14-03-2019, 08:02

Zmiana nastawienia banków centralnych z „jastrzębiego” na „gołębie” spowodowała wzrost puli obligacji o ujemnych rentownościach.

Bloomberg Barclays Global Aggregate Negative-Yielding Debt Index wzrósł od minimum zanotowanego pięć miesięcy temu o ponad 3 bln USD i w środę osiągnął 9,3 bln USD. Rekordowy był w czerwcu 2016 roku kiedy jego wartość doszła do 12,2 bln USD.

Traderzy
Zobacz więcej

Traderzy Bloomberg

Rentowności obligacji spadają w związku z pogarszającymi się perspektywami globalnej gospodarki. Rentowność uważanych za najbezpieczniejsze 10-letnich obligacji skarbowych USA jest bliska rocznego minimum. Rentowność „dziesięciolatek” Japonii jest już ujemna, a niemieckich Bundów znajduje się zaledwie 6 pkt. bazowych powyżej zera.

- Rynek obligacji odpowiednio dostosował się to tego, że wzrost rozwiniętych gospodarek będzie wolniejszy w przyszłym roku – powiedział Andrew Sheets, strateg Morgan Stanley.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy