Wartość PGE ma wzrosnąć do 70-85 mld zł do 2012 roku

ISB
opublikowano: 30-10-2007, 17:14

Wartość Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), która w  IV kw. 2008 roku zadebiutuje na giełdzie, ma wzrosnąć do 70-85 mld zł do 2012 roku z 27 mld zł obecnie, poinformował we wtorek prezes PGE Paweł Urbański.

"Aspiracją firmy jest potrojenie wartości w latach 2008-2012" - powiedział Urbański podczas prezentacji nowej kampanii reklamowej spółki. Dodał, że spodziewa się, że wartość spółki w 2012 roku wyniesie 70-85 mld zł w porównaniu do sumy aktywów netto firm, wchodzących w skład PGE, wynoszącej 27 mld zł na dzień konsolidacji.

Urbański poinformował, że wzrost wartości będzie też związany z akwizycjami spółki. "Będziemy się głównie koncentrować na rynku polskim, ale przewiduję także kilka akwizycji za granicą, w Europie Centralnej i Wschodniej" - powiedział. Podkreślił, że do grupy aktywów zagranicznych zalicza udział w elektrowni atomowej Ignalin i most energetyczny z Litwą.

Urbański przyznał, że w obecnych warunkach cenowych - przy niskich cenach - nie da się co prawda budować nowych mocy, ale celem PGE nie jest budowanie wartości poprzez wzrost cen. Z jego słów wynika, że ceny będą jednak rosły, gdyż ich poziom jest niższy od tego za granicą południową i zachodnią.

Prezes poinformował, że do 2012 roku udział PGE w rynku detalicznym ma wzrosnąć do 40-45%, co oznacza pozyskanie 2-3 mln nowych klientów. Obecnie spółka ma ok. 30% rynku detalicznego. W połowie listopada firma zaprezentuje nową ofertę - jednoczesnej sprzedaży energii i usług telefonicznych.

Urbański podtrzymał też plan przewidujący debiut giełdowy PGE w III-IV kwartale 2008 roku. "Realizujemy konsekwentnie nasz plan, debiut realnie odbędzie się w czwartym kwartale" - powiedział.

Według niego, przetarg na wybór doradcy, który pomoże upublicznić PGE powinien rozpocząć się jeszcze w tym lub w przyszłym tygodniu.

"Myślimy o nowej emisji akcji w granicach 8-12% kapitału" - powiedział. Nie chciał jednak określić oczekiwanej wartości. "Wartość spółki na pewno będzie większa, w stosunku do wartości w momencie konsolidacji" - dodał.

We wrześniu na forum gospodarczym w Krynicy wiceminister skarbu Michał Krupiński informował, że nowa emisja obejmie prawdopodobnie 10% akcji, wartych ok.3-4 mld zł.

Prezes PGE zapowiadał wtedy, że środki pozyskane z emisji zostaną przeznaczone na program inwestycyjny. Ostatnio przedstawiciele spółki, że jej inwestycje obejmą budowę nowych mocy, co pochłonie 40 mld zł do 2020 roku.

PGE została powołana w maju br. poprzez wniesienie 85-proc. pakietów akcji spółek PGE Energia i BOT - Górnictwo i Energetyka do PSE w zamian za objęcie przez Skarb Państwa nowej emisji w podwyższonym w ten sposób kapitale spółki PSE, której nazwa zostanie zmieniona na PGE. Do PGE Energia wniesiono wcześniej akcje Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) i ośmiu zakładów energetycznych. Z grupy ma być wyłączony majątek przesyłowy - PSE Operator. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy