Wartość rynkowa Geely Automobile spadła w czwartek o ponad 1 mld USD

opublikowano: 03-01-2019, 13:52

Notowania akcji Geely Automobile Holdings. jednego z największych chińskich producentów samochodów zapikowały w trakcie czwartkowej sesji. Przecena jaka je dosięgła była największa od 11 miesięcy. W efekcie kapitalizacja z kapitalizacji rynkowej „wyparowało” 1,2 mld USD.

Tak bolesna korekta wywołana przede wszystkim raportem banku Morgan Stanley, w którym wyrażone zostały obawy o wzrost zapasów i stagnacje sprzedaży na schładzającym się rynku motoryzacyjnym w Chinach.

Geely Automobile Holdings
Zobacz więcej

Geely Automobile Holdings fot. Bloomberg

Morgan Stanley uważa, że niektóre wskaźniki makroekonomiczne sygnalizują, że pesymistyczne prognozy i oczekiwania mogą się zrealizować. Bank obniżył cenę docelową walorów spółki i rekomendację do poziomu „niedoważaj”.

Kurs akcji Geely na parkiecie w Hongkongu spadł w czwartek o 8,2 proc. do 11,92 HKD, co jest najniższym poziomem zamknięcia od maja 2017 r.  W całym 2018 r. walory spółki przecenione zostały o 49 proc., najmocniej od 2011 r. Swoje historyczne maksimum akcje osiągnęły 22 listopada 2017 r. na poziomie 29,15 HKD, by następnie osunąć się od tamtej pory o niemal 60 proc.

Chiński koncern kontrolowany jest przez właściciela Volvo Cars, miliardera Li Shufu, który jest równocześnie największym akcjonariuszem Daimlera. 

  

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu