Wartość spółek Gautama Adaniego spadła w tydzień już o ponad 100 mld USD

opublikowano: 02-02-2023, 11:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wartość spółek jeszcze niedawno najbogatszego Azjaty i drugiego najbogatszego człowieka na świecie spadła przez tydzień o 107 mld USD. To jedna z największych przecen w historii indyjskiego rynku akcji, informuje Bloomberg.

Imperium Gautama Adaniego zaczęło się chwiać kiedy kilkanaście dni temu amerykański Hindenburg Research opublikował raport, w którym zarzucił grupie Adani manipulacje rynkowe i oszustwa księgowe. Pomimo zaprzeczeń i zapewnień o legalności i rzetelności działań, przeceny akcji spółek indyjskiego miliardera nie udało się zatrzymać. Akcje flagowej Adani Enterprises Ltd. taniały w czwartek nawet o 30 proc. Dzień wcześniej przeceniono je o 28 proc. Inwestorów dodatkowo wystraszyło wycofanie niemal w ostatnich chwili oferty akcji spółki wartości 2,4 mld USD pomimo objęcia wszystkich subskrypcją.

Gautam Adani, fot. Amit Dave / Reuters / Forum
Gautam Adani, fot. Amit Dave / Reuters / Forum

Wartość osobistego majątku Gautama Adaniego, szacowanego jeszcze niedawno na 147 mld USD, spadła o 57 mld USD od kiedy amerykańska spółka, stosująca tzw. krótką sprzedaż, opublikowała swój raport.

Bloomberg zwraca uwagę, że problemy Adaniego rozlały się na cały indyjski rynek akcji. Indeks MSCI India, w którym jest osiem spółek z grupy Adani, spadł już o 9 proc. od szczytu notowanego w grudniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane