Warunki muszą być precyzyjne

Jolanta Sierżant
opublikowano: 27-11-2003, 00:00

Gramatyka przydaje się nie tylko w szkole. Znaczenie przyimka „do” omawiano w Urzędzie Zamówień Publicznych.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Komodex-Inel z Częstochowy odwołało się od decyzji władz tego miasta o odrzuceniu oferty firmy.

Przetarg dotyczył budowy kanałów sanitarnych z przyłączami na jednej z ulic miasta wartości około 1 mln zł. Jedynym kryterium była cena. Wybrano ofertę Zakładu Instalacyjno-Budowlanego Michsan z Częstochowy w cenie 400 tys. zł. Oferta firmy Komodex, chociaż zawierała najniższą cenę, została odrzucona.

Powodem był przedstawiony przez firmę harmonogram.

W specyfikacji istotnych warunków zamówienia miasto żądało przedstawienia w dokumentach ofertowych harmonogramu „na wykonanie robót do wysokości 200 tys. zł brutto w 2003 r. i pozostałych należności w 2004 r.” Firma Komodex zaoferowała wykonanie w 2003 r. robót wartości 49 tys. zł netto. I z tego powodu oferta została odrzucona.

Przedstawiciele miasta tłumaczyli, że chodziło im o przedstawienie robót na 2003 r. o wartości nie większej niż 200 tys. zł, ale maksymalnie zbliżonej do tej kwoty. Wyjaśniali, że odrzucili ofertę, bo Komodex podał za małą wartość.

Przedstawiciele firmy wyjaśniali, że użycie przyimka „do” w warunkach zamówienia zinterpretowali jako „nie więcej niż”, ale bez określania dolnej granicy. Uznali, że każda mniejsza wartość spełnia ten warunek. Nie mieli przy tym żadnych wątpliwości co do takiej właśnie interpretacji znaczenia słowa „do”.

Zespół arbitrów uznał racje odwołującego i uwzględnił odwołanie. Nakazał miastu wykonanie czynności ponownej oceny z udziałem oferty Komodexu. Arbitrzy stwierdzili, że odrzucenie oferty było nieuzasadnione i naruszało art. 27 ustawy o zamówieniach publicznych oraz że miasto przez odrzucenie najtanszej propozycji nie wybrało oferty najkorzystniejszej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jolanta Sierżant

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Warunki muszą być precyzyjne