Warunki resortu

Agnieszka Berger
17-09-2004, 00:00

Ministerstwo gospodarki jest skłonne zgodzić się na połączenia holdingowe między producentami a dystrybutorami prądu. Ale stawia warunki.

Jacek Piechota, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za energetykę, zapowiada, że jego resort z pewnością nie zgodzi się na pełną, czyli koncernową, integrację producentów energii elektrycznej z dystrybutorami.

— Nie zgadzamy się na powrót do rozwiązań umożliwiających subsydiowanie jednej działalności przez inną i stosowanie praktyk monopolistycznych — mówi wiceminister.

Ministerstwo jest skłonne zgodzić się na połączenia holdingowe między wytwórcami a dystrybutorami. Stawia jednak warunki.

— Oczekujemy, aby rozwiązanie pośrednie, nad którym pracuje właśnie Ministerstwo Skarbu Państwa, gwarantowało, że po utworzeniu takich holdingów nie nastąpi ich pełna konsolidacja. Musimy mieć również gwarancję, że nie będzie to prowadziło do dzikiej prywatyzacji polegającej na sprzedaży przez holding części aktywów dla sfinansowania innej działalności — twierdzi wiceszef resortu gospodarki.

Producenci prądu liczą, że dostęp do rynku uzyskany dzięki połączeniom ze spółkami dystrybucyjnymi zapewni im zbyt na energię, a to pozwoli na finansowanie inwestycji rozwojowych i modernizacyjnych. Dotychczas podstawą finansowania największych inwestycji były kontrakty długoterminowe (KDT) na zakup energii przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Kolejne rządy od kilku lat pracują nad ich likwidacją, bo KDT eliminują z rynku konkurencję. Ostatnio urzędnicy zyskali dodatkową motywację, bo okazało się, że Komisja Europejska kwalifikuje KDT jako niedozwoloną formę pomocy publicznej. Jeśli ich nie zlikwidujemy, grożą nam kary.

Polski projekt rozwiązania kontraktów, do którego Bruksela zgłosiła szereg zastrzeżeń, już dawno miał zostać poprawiony i trafić do notyfikacji. Tymczasem, według Jacka Piechoty, dotrzymanie deklarowanego ostatnio wrześniowego terminu, także nie wchodzi w grę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Warunki resortu