Warunkiem jest akredytacja firmy

Monika Niewinowska
05-07-2004, 00:00

Przedsiębiorcy chcący otrzymać dotację na doradztwo zobligowani są do korzystania z usług firm akredytowanych przy PARP.

O akredytację do programów Phare 2002 stara się ponad 1200 wykonawców. We wrześniu będzie miał miejsce kolejny nabór. Jak w tym gąszczu ofert odnaleźć tę najkorzystniejszą?

Szeroki wybór

Najważniejsza jest możliwość wyboru. Dość często przedsiębiorca dowiaduje się o dotacjach do usług doradczych z oferty akredytowanego wykonawcy. Wiele firm informuje o tym we właściwy sposób, załączając na przykład ulotkę informacyjną o programie, przy którym są akredytowani.

— Czasami zdarza się niestety, że wykonawcy wprowadzają swojego potencjalnego klienta w błąd. Informacja typu „firma x posiada akredytację PARP do pozyskiwania środków pomocowych z UE” może sugerować, że tylko ta firma pomoże mu uzyskać dotację. W skrajnych przypadkach w ofercie podana jest cena usługi pomniejszona o maksymalną wartość dotacji i dopiero przy podpisywaniu umowy firma informuje, że prawdziwa cena jest wyższa — ostrzega Elżbieta Lenkiewicz z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Tymczasem na każdy program przypada z reguły ponad stu wykonawców. Nie ma więc powodu, żeby za wszelką cenę decydować się na usługi pierwszego z nich. Co więcej, przy dotacjach przekraczających 5 tys. EUR przypadających na jednego wykonawcę, przedsiębiorca ma obowiązek przeprowadzenia konkursu ofert wśród co najmniej 3 akredytowanych wykonawców oraz pisemnego uzasadnienia wyboru jednej z nich.

Cena do negocjacji

Przeprowadzenie konkursu ofert może być pomocne również w przypadku, gdy dotacja przypadająca na jednego wykonawcę jest niższa niż 5 tys. EUR.

— Wybierając dostawcę dotowanych usług doradczych przedsiębiorca powinien się kierować normalnymi przesłankami rynkowymi — czyli zwracać uwagę na jakość i cenę, negocjować, wymagać referencji, itp. To, że ktoś stara się o dotację, nie zmienia faktu, że jest normalnym klientem. Celem dotacji jest obniżenie kosztów rynkowych w celu zachęcenia przedsiębiorców do korzystania z danego rodzaju usługi — radzi Elżbieta Lenkiewicz.

Rzetelni akredytowani wykonawcy mają jeden cennik, niezależnie od tego, czy ktoś korzysta z dotacji czy nie. Jednak i pod tym względem trafiają się niechlubne wyjątki. Zdarza się, że cena za usługę objętą dotacją jest zawyżana, np. pod pretekstem kosztów związanych z pomocą w wypełnieniu wniosku. Na takie warunki nie warto się godzić, tym bardziej że wielu akredytowanych wykonawców świadczy usługi dodatkowe związane z uzyskaniem dotacji nie wymagając za to zapłaty. Korzyścią jest dla nich nowy klient, który może stać się stałym klientem, jeżeli zostanie odpowiednio dobrze potraktowany.

Sytuacja awaryjna

Może się zdarzyć, że wykonawca, który wydawał się najlepszy, w praktyce okaże się nierzetelny. W takiej sytuacji istnieje na szczęście możliwość zmiany firmy akredytowanej. Jednak pozwolenie na dokonanie takiej zmiany wydawane jest tylko wówczas, gdy zamawiający stwierdzi poważne nieprawidłowości, które dyskwalifikują wykonawcę jako dostawcę usług.

— Z uwagi na specyfikę konkretnego programu, a także specyfikę konkretnego projektu każdy taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Podstawowym warunkiem pozytywnego rozpatrzenia takiej prośby jest niezmieniony w stosunku do poprzedniego zakres usług, rodzaj czynności i wartość realizowanego projektu. Zakres jakościowy oraz merytoryczny nie może zostać zmieniony w stosunku do projektu wyjściowego — wyjaśnia Konrad Kozioł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Warunkiem jest akredytacja firmy