Waryński przebiera w ofertach

EG
opublikowano: 06-06-2012, 00:00

Dystrybutor maszyn nauczy się deweloperki od partnera, którego wkrótce wybierze. Potem chce budować sam.

Kilku deweloperów, wśród nich także firmy z GPW, są zainteresowane współpracą z firmą Waryński przy projekcie mieszkaniowo-biurowym przy ul. Jana Kazimierza w Warszawie. Na działce może powstać 100 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej i biurowej (1 tys. mieszkań). Budowa ruszy w 2014 r. Partnerstwo to kolejny krok nowej strategii holdingu, związanego z produkcją i sprzedażą maszyn budowlanych od 70 lat. Jej kierunek to deweloperka. W strukturach pozostał jeszcze Waryński Trade, dystrybutor maszyn budowlanych, którego strategicznym dostawcą jest chińskie Guangxi LiuGong Machinery.

— Będziemy rozwijać tę spółkę, ale w dłuższym horyzoncie przychody będą pochodziły głównie z działalności deweloperskiej i z zarządzania naszymi budynkami. Dla Waryński Trade w przyszłości poszukamy partnera strategicznego, naturalnym byliby Chińczycy — mówi Jarosław Jankowski, prezes holdingu Waryński.

Waryński ma w Warszawie jeszcze dwie działki, które nadają się pod projekty deweloperskie: 3,2 tys. mkw. u zbiegu ul. Ordona i Jana Kazimierza oraz 27 tys. mkw. przy ul. Chełmżyńskiej. Właśnie na nich, przy wsparciu firmy z branży, zamierza nauczyć się deweloperskiego fachu. Potem pewnie będzie kupował kolejne grunty i budował sam. To jeden z przykładów starych polskich firm, które postanowiły odmrozić kapitał drzemiący w ich nieruchomościach, często w wyjątkowo dobrych lokalizacjach, jak centra dużych miast.

Zrobiły tak m.in. Ruch, Pekaes, Polfa Tarchomin, FSO czy PKP, ale przez sprzedaż zbędnych działek. Zmiana strategii to przypadek rzadki. Dwa lata temu zdecydował się na nią m.in. dawny Ponar, dziś KCI, którego podstawowym biznesem była przez lata hydraulika siłowa. Po wejściu do jej akcjonariatu Grzegorza Hajdarowicza spółka miała skonsolidować wszystkie nieruchomości grupy oraz giełdowego Jupitera. Wspólnym mianownikiem obu firm jest osoba właściciela. Plan przeniesienia nieruchomości jeszcze nie został zrealizowany, ale KCI już zbudowało pierwsze osiedle w Warszawie i właśnie zaczyna budowę 10-hektarowego miasteczka z 2,8 tys. mieszkań w Krakowie.

— To będzie całkiem nowa tkanka miejska. Wartość rynkowa tej inwestycji to ponad 1 mld zł, potrwa około 5 lat — mówi Jan Godłowski, wiceprezes KCI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu