Wasilewska-Trenkner: Najbliższe 2 miesiące bez zmian stóp proc.

Internet Securities
opublikowano: 06-03-2006, 10:21

Najprawdopodobniej w ciągu najbliższych dwóch miesięcy stopy procentowe pozostaną na tym samym poziomie, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Halina Wasilewska-Trenkner.

Najprawdopodobniej w ciągu najbliższych dwóch miesięcy stopy procentowe pozostaną na tym samym poziomie, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Halina Wasilewska-Trenkner.

Zapytana, czy prawdziwym można nazwać wniosek, iż przez najbliższy miesiąc – dwa sytuacja w stopach procentowych pozostanie niezmieniona, Halina Wasilewska-Trenkner powiedziała, że „nie wiem, czy to prawdziwy wniosek, ale bardzo prawdopodobny”.

Członkini RPP powiedziała w poniedziałkowym wywiadzie dla radia PiN, że lutowwa decyzja o obniżeniu stóp procentowych o 25 pb (do 4,00% w przypadku głównej stopy referencyjnej), była bardzo trudna.

„To była trudna decyzja. Z jednej strony mamy optymistyczne informacje – inflacja jest niska i następne miesiące nie zapowiadają, żeby coś się gwałtownie w tym obrazie zmieniło, a jednocześnie są informacje na rynku, które każą być czujnym, bo sytuacja stabilnych cen zaczyna się zmieniać” – powiedziała Wasilewska-Trenkner.

Jej zdaniem, zagrożenia „stabilności cen” wypływają zarówno z zewnątrz, jak i znajdują się wewnątrz kraju.

„Zagrożenia zewnętrzne to np. ciągle nieustabilizowana z ropą naftową. To również przyspieszona dynamika wzrostu PKB w 2006 i 2007, zarówno w UE i w Polsce” – ocenia Wasilewska-Trenkner.

Kolejnym „pozytywnym zagrożeniem” jest, zdaniem członkini RPP, wzrost zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia.

„Jeśli wierzyć informacjom, jakie mieliśmy dotychczas, to widać, że rośnie nam zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie, czyli rośnie masa pieniędzy, które mamy w naszych portfelach” – powiedziała Wasilewska-Trenkner.

Zdaniem członkini RPP, na ostatnim posiedzeniu rady zwyciężył optymizm.

„Doszliśmy do wniosku, że jeszcze będziemy optymistami i te zjawiska, które mogą nam rozbudzić inflacje, nie będą działać silnie” – powiedziała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane