Wasilewska-Trenkner: Obniżek stóp można oczekiwać przed III kw. 2005

Internet Securities
opublikowano: 28-02-2005, 09:38

Obniżki stóp procentowych mogą nastąpić jeszcze przed III-IV kwartałem 2005 roku, kiedy to inflacja powinna wrócić już do celu inflacyjnego banku centralnego w okolicach 2,5% r/r, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Halina Wasilewska-Trenkner.

Obniżki stóp procentowych mogą nastąpić jeszcze przed III-IV kwartałem 2005 roku, kiedy to inflacja powinna wrócić już do celu inflacyjnego banku centralnego w okolicach 2,5% r/r, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Halina Wasilewska-Trenkner.

„Analizy, które prowadzili eksperci Narodowego Banku Polskiego (NBP), wskazują, że będziemy [w III-IV kw. – przyp. ISB] bardzo blisko 2,5%, być może nawet trafimy w ten cel, co oczywiście byłoby miłe, ale co nie jest niezbędne” – Wasilewska-Trenkner powiedziała w poniedziałkowym wywiadzie dla radia PIN.

Zapytana, czy wobec tego obniżek stóp można spodziewać się w ostatnich dwóch kwartałach br. członek rady odpowiedziała: „Można tak oceniać w tej chwili ostrożnie, natomiast to nie wyklucza, oczywiście, wcześniejszych kroków, ale to będzie zależało od danych i prognoz”.

Opublikowana w poniedziałek lutowa projekcja inflacyjna NBP pokazuje, że przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-proc. prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 1,2-4,0% w czwartym kwartale 2005 roku (2,5-5,2% w listopadowej projekcji), 0,4-4,2% w czwartym kwartale 2006 roku (1,3-4,8% poprzednio) oraz 0,5-4,6% w czwartym kwartale 2007 roku.

Odnosząc się do zawartych w projekcji oczekiwań, że wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 4,0-4,5% wobec 5,4% w 2004 roku i oczekiwanych przez rząd i rynek 4,5%, Wasilewska-Trenkner powiedziała, że jest to prognoza ostrożna.

„Mam nadzieję, że będziemy przyjemnie zaskoczeni” – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane