Wasilewska-Trenkner: PKB wzrośnie o 5,5-5,7% w III kw. i o 5,5-5,6% w IV kw.

09-09-2004, 09:51

Wzrost gospodarczy Polski wyniesie 5,5-5,7% r/r w III kwartale i 5,5-5,6% r/r w IV kwartale po wzroście o 6,9% r/r w I kwartale i 6,1% r/r w II kwartale, szacuje członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Halina Wasilewska-Trenkner.

„Za trzeci kwartał możemy oczekiwać PKB w granicach 5,5% do 5,7%, a za czwarty bardzo podobnie – też ok. 5,5-5,6%” – powiedziała Wasilewska-Trenkner w czwartkowym wywiadzie dla radia PiN.

Według niej opublikowane w środę przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) dane o PKB za drugi kwartał świadczą o tym, że gospodarka z całkowitą pewnością znalazła się już na ścieżce wzrostu.

„Natomiast muszę z góry powiedzieć, że nie należy mieć nadziei, iż trzeci i czwarty kwartał będą te rekordy z pierwszego półrocza bić. Prawdopodobnie będziemy w okolicach 6%, ale mała szansa, żeby było to powyżej 6%. To czysto statystyczny efekt” – podkreśliła.

Komentując dane o słabszym od oczekiwanego wzroście inwestycji (nakłady brutto na środki trwałe wzrosły w drugim kwartale o 3,3% r/r wobec 3,5% w pierwszym kwartale), członek RPP powiedziała, że wzrost inwestycji dotyczy na razie jedynie niektórych branż.

„Dynamika inwestycja to bardzo ważny problem dla następnych okresów. Wydaje nam się, że brak jest informacji statystycznej na temat inwestycji, natomiast są przesłanki do tego, aby mówić o inwestycjach, tylko inwestycje nie obejmują całej gospodarki, tylko wybrane jej fragmenty” – powiedziała.

Z analiz Narodowego Banku Polskiego (NBP) i różnych ośrodków badawczych wynika, że inwestują przede wszystkim ci, którzy 20-50% produkcji eksportują i chcą zwiększyć udział eksportu, dodała.

tom/qk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wasilewska-Trenkner: PKB wzrośnie o 5,5-5,7% w III kw. i o 5,5-5,6% w IV kw.