Wasilewska-Trenkner: Podwyżka stóp nie jest przesądzona

02-06-2004, 13:43

Podwyżka stóp procentowych w czerwcu nie jest jeszcze przesądzona, powiedziała w wywiadzie dla agencji Reuters Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej. Zwróciła uwagę, że jeszcze w tym miesiącu wyjaśnią się tak istotne kwestie, jak aktualny poziom inflacji, podaż ropy oraz wybór nowego rządu.

Trenkner powiedziała agencji Reuters, że przeprowadzone symulacje wskazują iż brak podwyżki stóp procentowych spowoduje przekroczenie dopuszczalnego poziomu inflacji na przełomie I i II kwartału przyszłego roku. Czy RPP zdecyduje się na podwyższenie stóp zależy jednak od tego, czy czynniki stymulujące wzrost cen utrzymają się, czy zostaną zlikwidowane. Chodzi o najnowsze dane o inflacji, które nie będą obarczone wpływem nerwowego zachowania rynków w związku z wejściem Polski do UE. Chodzi również o sytuację na rynku paliwowym. OPEC ma zdecydować w najbliższych dniach o zwiększeniu wydobycia ropy. Nie wiadomo, czy spowoduje to wyraźny spadek jej cen na światowych rynkach. Istotna będzie także ostatnia próba uzyskania wotum zaufania w Sejmie przez rząd Marka Belki.

Najbliższe posiedzenie RPP ma odbyć się w dniach 29-30 czerwca.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wasilewska-Trenkner: Podwyżka stóp nie jest przesądzona