Wasilewska-Trenkner: Podwyżki stóp możliwe na początku 2007 r.

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 20-11-2006, 09:57

Presja inflacyjna narasta, choć ruchy cen surowców nieco osłabiają ten wzrost. Podwyżki stóp procentowych są możliwe w 2007 roku.

Presja inflacyjna narasta, choć ruchy cen surowców nieco osłabiają ten wzrost. Podwyżki stóp procentowych są prawdopodobne na początku 2007 roku - uważa Halina Wasilewska- Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej.

"Wątpię, aby był to koniec tego roku, prawdopodobnie będzie to początek przyszłego" - powiedziała Wasilewska-Trenkner w wywiadzie dla Radia PIN, pytana, kiedy RPP może podnieść stopy.

Członkini RPP przyznała, że presja inflacyjna narasta.

"Presja inflacyjna już jest, pytanie brzmi, czy jest już tak silna, aby podejmować decyzje. Jest ona narastająca i ważne jest, aby nie przegapić momentu, kiedy będzie trzeba działać" - powiedziała.

"Kiedy zyskamy pewność, że na koniec 2008 roku inflacja przekroczy 2,5 proc i poszybuje w górę, trzeba będzie się jej przeciwstawić" - dodała.

Ostatnia projekcja NBP zakłada, że inflacja na koniec 2008 roku zbliży się górnej granicy przedziału celu inflacyjnego banku centralnego, tj. 3,5 proc.

Wasilewska powiedziała jednocześnie, że ostatnie spadki cen ropy korzystnie wpływają na inflację.

"Na rynkach światowych dzieją się rzeczy, które nie wymuszają na nas podejmowania decyzji w sprawie stóp. Ceny ropy spadają, ceny na naszych stacjach benzynowych też. To wpływa na koszty i ceny, to może osłabiać presję inflacyjną na najbliższe miesiące" - stwierdziła.

Pytana o wzrost gospodarczy w III kwartale Wasilewska-Trenkner powiedziała, że spodziewa się podobnego tempa do zanotowanych w II kwartale 5,5 proc.

"Trzeci kwartał był dobrym kwartałem, tak dobrym jak drugi kwartał, tzn. że gospodarka pokazała, że jest na wysokiej ścieżce wzrostu, powyżej 5 proc" - powiedziała Wasilewska-Trenkner. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wasilewska-Trenkner: Podwyżki stóp możliwe na początku 2007 r.