Wassermann: premier zdecyduje, w jaki sposób Lepper będzie dopuszczony do tajemnicy państwowej

Polska Agencja Prasowa SA
18-04-2006, 19:07

Premier zdecyduje, w jaki sposób Andrzej Lepper będzie dopuszczony do tajemnicy państwowej jako ewentualny członek rządu - powiedział we wtorek PAP koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann. Według Wassermanna, sytuacja prawna jest w tej kwestii "niedookreślona". Zarazem wykluczył on możliwość nieuczestniczenia Leppera w tajnych obradach rządu.

Premier zdecyduje, w jaki sposób Andrzej Lepper będzie dopuszczony do tajemnicy państwowej jako ewentualny członek rządu - powiedział we wtorek PAP koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann. Według Wassermanna, sytuacja prawna jest w tej kwestii "niedookreślona". Zarazem wykluczył on możliwość nieuczestniczenia Leppera w tajnych obradach rządu.

    Sobotnia "Gazeta Wyborcza" napisała, że kilkakrotnie karany przez sądy szef Samoobrony nie będzie miał dostępu do tajemnic państwowych i mogą się zdarzyć takie posiedzenia rządu, na które nie zostanie wpuszczony.

    "Ustawa jest tu niejednoznaczna i niespójna, ale stwarza miejsce dla rozwiązań praktycznych" - powiedział Wassermann. Dodał, że w ramach takich rozwiązań premier może powołać ministra bez poddawania go postępowaniu sprawdzającemu, a "sam fakt powołania powoduje możliwość dostępu do tajemnic z urzędu".

      "To jest jedna możliwość; druga to taka, że premier, mając wiedzę o pewnej ułomności takiego ministra, będzie korzystał z innych form, np. przez jednorazowe zezwolenia na zapoznawanie się przez niego z tajemnicą" - oświadczył Wassermann. Podkreślił, że zależy to od premiera, który przecież "decyduje, kogo chce mieć w rządzie i z jakimi kompetencjami".

     "Gazeta Wyborcza" powołała się na ustawę o ochronie informacji niejawnych, która stanowi w art. 28, że "osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego nie mogą być dopuszczone do pracy lub pełnienia służby na stanowisku albo do wykonywania prac zleconych, z którymi łączy się dostęp do informacji niejawnych stanowiących tajemnicę państwową". Lepper ma trzy takie wyroki - przypomniała "GW".

    Zarazem art. 27 tej ustawy stanowi, że dopuszczenie do pracy lub pełnienia służby na stanowisku związanym z tajemnicą może nastąpić po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego lub przeszkoleniu tej osoby w zakresie ochrony informacji niejawnych. Punkt 6. tego artykułu mówi zaś, że postępowania sprawdzającego nie przeprowadza się wobec osób zajmujących m.in. "stanowiska prezesa Rady Ministrów i członka Rady Ministrów".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wassermann: premier zdecyduje, w jaki sposób Lepper będzie dopuszczony do tajemnicy państwowej