Wątpliwe wsparcie projektów strategicznych

Małgorzata Grzegorczyk
24-02-2004, 00:00

Projekt ustawy o inwestycjach strategicznych jest bezsensowny — twierdzi NBP. Ale ministerstwo gospodarki i tak go przeforsuje.

NBP skrytykował projekt ustawy o wspieraniu inwestycji strategicznych, który przedstawiło ministerstwo gospodarki (MG).

— Polska ma bardzo dobre notowania wśród inwestorów: nasz kraj znalazł się na czwartym miejscu w rankingu AT Kearney, oceniającym najlepsze na świecie lokalizacje. Chcąc przyciągnąć inwestycje, należy przede wszystkim zlikwidować bariery, np. poprawić infrastrukturę drogową i telekomunikacyjną, budować parki technologiczne. Nie powinno się też oferować grantów dużym koncernom w trakcie wprowadzania cięć socjalnych — komentuje Ewa Sadowska-Cieślak, ekspert NBP.

MG postanowiło użyć wybiegu i ustawę o inwestycjach strategicznych dopisać do ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji. NBP sprzeciwia się i temu rozwiązaniu.

— Dziwi mnie, że NBP nie zgłosił żadnych zastrzeżeń do przedstawionego przeze mnie Programu Promocji Gospodarczej Polski. Rząd przyjął go we wrześniu, zlecając ministerstwom gospodarki i finansów przeprowadzenie ustawy o inwestycjach strategicznych — mówi Andrzej Szejna, dawniej wiceminister gospodarki, obecnie wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Jego zdaniem, jak najszybciej należy przekazać projekt do Sejmu. Rząd bowiem założył, że ustawa wejdzie w życie i już podjął decyzję o wsparciu trzech dużych inwestycji łącznej wartości 1 mld EUR: Hyundai/KIA, Whirlpool i Gilette.

Okiem eksperta

Zastrzeżenia pracodawców

Grant dla przedsiębiorcy to najmniej sensowne wsparcie. Zakłada się jednak, że nie mamy alternatywy, bo Czechy i Węgry stosują ten instrument. Gdyby już takie granty miały być przyznawane u nas, to wolałbym, by zajął się tym PAIIZ, a nie ministerstwo gospodarki. Warto również ograniczyć wsparcie do firm produkujących na eksport, ale to z powodów prawnych jest niemożliwe.

Michał Olszewski

ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wątpliwe wsparcie projektów strategicznych