Watykan: mocny impuls papieża do walki z przestępstwami w finansach

DI, PAP
opublikowano: 11-01-2014, 18:32

Papieżowi Franciszkowi bardzo zależy na zwalczaniu przestępczości finansowej i prania brudnych pieniędzy; jego pontyfikat przebiega pod znakiem takiego „mocnego impulsu” - mówiono w sobotę podczas inauguracji roku sądowego w Watykanie.

Promotor sprawiedliwości w trybunale za Spiżową Bramą Gian Piero Milano, czyli odpowiednik prokuratora generalnego, przedstawił podczas uroczystości propozycję utworzenia w żandarmerii watykańskiej specjalnej sekcji do spraw zwalczania przestępczości gospodarczej i finansowej. Jego zdaniem powołanie takiej grupy jest bardzo potrzebne i postulowane.

Przypomniano, że od lipca papież w czterech wydanych dokumentach w formie Motu proprio podjął dalsze decyzje w ramach wielkiej zapoczątkowanej przez Benedykta XVI reformy finansów za Spiżową Bramą, której celem jest przejrzystość i przeciwdziałanie wszelkim nieprawidłowościom oraz przestępstwom na tym polu. Reformą tą objęty jest przede wszystkim watykański bank IOR.

Prokurator Milano stwierdził w swym wystąpieniu, że impuls na rzecz działań w tym kierunku nie jest tylko związany z „polityką stabilności ekonomicznej i finansowej prowadzoną na poziomie międzynarodowym”, ale ma także „wiele powodów natury kościelnej, oferujących bardziej wzniosłą motywację”. W tym kontekście promotor sprawiedliwości mówił o konieczności kierowania się ideami „solidarności i braterstwa”.

Ponadto w swej relacji Gian Pieto Milano oświadczył, że także w minionym roku można było znaleźć potwierdzenie tego, iż państwo watykańskie, będące dotąd „enklawą we Włoszech”, zmierza stopniowo ku temu, by stać się „enklawą w Unii Europejskiej”. W ramach tego procesu - ocenił - możliwe jest współdziałanie z porządkiem prawnym świata zewnętrznego bez czerpania "zanieczyszczeń obcych jego naturze i formule".

W czerwcu Franciszek powołał specjalną komisję ds. badania działalność Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), wstrząsanego wielokrotnie skandalami i krytykowanego za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont. Powołanie komisji, zmierzające do uporządkowania sytuacji wokół IOR, miało umożliwić papieżowi - jak podał Watykan - lepszą harmonizację działalności Instytutu "z misją Kościoła powszechnego".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Watykan: mocny impuls papieża do walki z przestępstwami w finansach