Watykan oficjalnie ogłosił papieską pielgrzymkę do Polski

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 08-04-2006, 20:36

Benedykt XVI będzie gościł w naszym kraju między 28 maja. Mottem pielgrzymki będzie zdanie "Trwajcie mocni w wierze".

Benedykt XVI będzie gościł w naszym kraju między 28 maja. Mottem pielgrzymki będzie zdanie "Trwajcie mocni w wierze".

Papież odwiedzi Warszawę, Jasną Górę, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i byłe obozy Auschwitz-Birkenau. Spędzi w Polsce 81 godzin. Odprawi dwie msze. W Warszawie na placu Piłsudskiego spodziewanych jest kilkaset tysięcy osób, a na krakowskich Błoniach nawet milion.

Najbardziej symboliczny charakter będzie miała wizyta w byłych obozach zagłady Auschwitz-Birkenau. Benedykt XVI przejdzie pod bramą "Arbeit Macht Frei", odwiedzi celę Maksymiliana Kolbego i razem z byłymi więźniami będzie modlił się za ofiary Holokaustu.

Sekretarz Episkopatu Polski bp Piotr Libera przypomina, że karty wstępu na te uroczystości są bezpłatne, a wejściówki będą rozdawane tylko w parafiach, by nie doszło do żadnych nadużyć.

Papież spotka się też z prezydentem, premierem, duchownymi i chorymi. Część przemówień wygłosi po polsku. Prawdopodobnie podczas wizyty nie będzie niespodzianek, choć niewykluczone, że Benedykt XVI pokaże się w słynnym oknie krakowskiej kurii.

Arcybiskup Kowalczyk powiedział, że Benedykt XVI w czasie pielgrzymki chce przede wszystkim oddać hołd swojemu poprzednikowi - Janowi Pawłowi II.Arcybiskup Kowalczyk

Nuncjusz apostolski zwrócił ponadto uwagę, że początkowo pielgrzymka miała odbyć się tylko w ramach archidiecezji krakowskiej, ale w miarę przygotowań zmieniono plany. Wpłynęło na to kilka czynników, między innymi, 25 rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Arcybiskup Kowalczyk podkreślił również, że jest to pierwsza wizyta Benedykta XVI przygotowana na jego prośbę.

Organizacja wizyty to gigantyczne przedsięwzięcie logistyczne. Zaangażowanych będzie 15 tysięcy policjantów oraz Biuro Ochrony Rządu, strażacy, harcerze i wolontariusze. Na czas przelotów papieskiego samolotu i śmigłowca zostanie zamknięta przestrzeń powietrzna.

Mieszkańców Warszawy i Krakowa czekają poważne zmiany w organizacji ruchu. Jak mówi wicepremier Ludwik Dorn w miejscach papieskiej wizyty będzie obowiązywał zakaz noszenia broni i sprzedaży alkoholu. Przełożone zostaną też wszystkie mecze piłkarskie. Wicepremier Ludwik Dorn mówi też o innych środkach ostrożności w miejscach papieskiej wizyty.

Już teraz policjanci odwiedzają domy w pobliżu tras przejazdu papieskiej kolumny i miejsc spotkań Benedykta XVI. Wiceminister spraw wewnętrznych Władysław Stasiak wyjaśnia, że chodzi o rozmowy z mieszkańcami i sprawdzenie, czy ruch pielgrzymów będzie płynny i bezpieczny.

Do Polski przyjedzie prawdopodobnie sporo wiernych z Białorusi i Ukrainy. Dla nich na kilka dni zostaną zniesione opłaty wizowe.

Papieską wizytę w Polsce ma obsługiwać około trzech tysięcy dziennikarzy z całego świata. Polskie Radio będzie na żywo transmitować wszystkie punkty pielgrzymki Benedykta XVI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Watykan oficjalnie ogłosił papieską pielgrzymkę do Polski