Watykan: Papież apeluje o dialog w Nikaragui, gdzie trwają prześladowania Kościoła

  • PAP
opublikowano: 21-08-2022, 12:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o dialog w Nikaragui, gdzie reżim prezydenta Daniela Ortegi zaostrzył prześladowania Kościoła katolickiego. Papież zachęcał do tego, by poszukiwać podstaw koegzystencji w duchu szacunku i pokoju.

Fot. Annett_Klingner/Pixabay

Zwracając się do wiernych przybyłych do Watykanu na modlitwę Anioł Pański papież powiedział: "Obserwuję z bliskością i zaniepokojeniem oraz bólem sytuację w Nikaragui, która dotyka osób i instytucji".

"Chciałbym wyrazić moje przekonanie i moje pragnienie, by poprzez otwarty i szczery dialog można było wciąż znaleźć podstawy dla koegzystencji w duchu szacunku i pokoju" - oświadczył Franciszek.

Następnie modlił się o to, aby Bóg "zainspirował serca wszystkich do takiej konkretnej woli".

W piątek w Nikaragui policja wdarła się do pałacu biskupów w diecezji Matagalpa i aresztowała krytycznego wobec reżimu prezydenta Ortegi biskupa Rolando Alvareza oraz jego siedmiu współpracowników. Wcześniej wszyscy zatrzymani przebywali w areszcie domowym.

55-letni biskup Alvarez jest oskarżony o próby organizowania „grup przemocy” w celu „zdestabilizowania państwa i atakowania władz konstytucyjnych”. Do tej pory nie przedstawiono dowodów na te oskarżenia. Hierarcha ten, jeden z najbardziej krytycznych wobec reżimu Ortegi duchownych, był prześladowany od wielu tygodni.

Kilka dni wcześniej aresztowany został jeden z proboszczów.

W marcu tego roku nuncjusz apostolski arcybiskup Waldemar Stanisław Sommertag z Polski został zmuszony do opuszczenia Nikaragui pod wpływem silnych nacisków politycznych ze strony władz. Watykan zaprotestował wtedy przeciwko ich postępowaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane