Watykan przewiduje 33 mln euro deficytu w tegorocznym budżecie

PAP
opublikowano: 28-01-2022, 15:37

Deficyt w wysokości ponad 33 milionów euro zapisano w preliminarzu budżetowym Watykanu na ten rok, przedstawionym w piątek. To mniej niż w zeszłym roku, gdy deficyt wyniósł 42 mln euro. Na sytuację finansową Watykanu wpływają nadal skutki pandemii.

Plac Świętego Piotra w Rzymie
Plac Świętego Piotra w Rzymie
Fot. Severinson/Pixabay

W dokumencie zapisano, że w 2022 roku przewiduje się wpływy w wysokości 769,6 milionów euro i wydatki na poziomie 803 mln euro.

Watykan zaznaczył, że na ten rok prognozuje stopniową poprawę sytuacji finansowej. Szacuje sie, że wpływy ze świętopietrza wyniosą 47,3 mln euro, czyli tyle samo, ile w poprzednim roku.

Przy okazji prezentacji preliminarza budżetowego poinformowano, że Watykan sprzedaje kamienicę w centrum Londynu, która znalazła się w centrum postępowania sądowego w sprawie nieprawidłowości finansowych.

Okazało się, że Watykan zainwestował w nią w latach 2014-2018 około 300 milionów funtów, a część środków pochodziła ze świętopietrza, przeznaczonego między innymi na działalność charytatywną papieża.

"Podpisaliśmy kontrakt w sprawie sprzedaży, dostaliśmy depozyt w wysokości 10 procent i wszystko zostanie sfinalizowane w czerwcu 2022 roku" - powiedział watykańskim mediom prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej ksiądz Juan Antonio Guerrero Alves. Nie podał sumy tej transakcji.

Hiszpański jezuita zapewnił, że sprzedaż ta odbyła się "całkowicie przejrzyście i zgodnie z nowymi watykańskimi regułami kontraktów".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane