Ważą się losy eurodolara, wybicie górą już wkrótce

Mariusz Potaczała
opublikowano: 20-07-2009, 00:00

Inwestorzy są już zmęczeni dwumiesięczną konsolidacją na rynku EUR/USD. W tym okresie notowania eurodolara poruszały się od 1,3750 do 1,4340. Od drugiej połowy czerwca zmienność została jeszcze bardziej ograniczona. Do dzisiaj kurs euro nie wybił się poza przedział 1,3820 -1,4200. Uczestnikom rynku może brakować większych zmian i wyraźniejszych trendów charakterystycznych dla tej pary. Ale uwaga, rozstrzygnięcie już wkrótce.

Okres przedwakacyjny i wakacyjny często charakteryzowały się stabilizacją notowań EUR/USD. Tworzący się w tym czasie trend horyzontalny stawał się bazą do silnego wybicia eurodolara. Inwestorzy, którzy zajęli prawidłowe pozycje, po wybiciu eurodolara z konsolidacji, wychodzili z inwestycji z wysokimi zyskami. Ruch, który następował po tak długiej konsolidacji, był zazwyczaj bardzo silny. W jakim kierunku tym razem ruszą notowania EUR/USD? Naszym zdaniem, nastąpi wybicie górą i euro zyska na wartości.

Za zwyżką notowań eurodolara przemawiają rosnące obawy inwestorów związane z inflacją w USA. Choć w stosunku rocznym ceny w Stanach Zjednoczonych wciąż spadają, a ostatni odczyt inflacji CPI wyniósł -1,4 proc. r/r, co stanowi najsilniejszy spadek od 1950 r., uczestnicy rynku bardzo nerwowo reagują na wszelkie doniesienia sugerujące możliwość nasilenia się presji inflacyjnej w średnim i długim terminie. Inwestorzy uważają, że w momencie wychodzenia gospodarki amerykańskiej z recesji władze monetarne nie zdołają odpowiednio szybko uporać się z nadmiarem podaży pieniądza na rynku i nadpłynnością systemu bankowego. To ma doprowadzić do wybuchu inflacji.

Obawy te potwierdza ostatnia reakcja rynków na lepsze od oczekiwań doniesienia ze Stanów Zjednoczonych, dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Inwestorzy praktycznie zignorowali wspomniany silny spadek indeksu CPI rok do roku, koncentrując się na wzroście inflacji w stosunku miesięcznym. W czerwcu ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,7 proc. m/m w porównaniu z 0,1 proc. miesiąc wcześniej. Doniesienia te wsparły wzrosty eurodolara, który znalazł się przy oporze aż przy 1,4130. Ostatnia zwyżka EUR/USD wywołana była m.in. obawami inflacyjnymi. Świadczy o tym m.in. towarzyszący jej wzrost cen złota aż do 940 dolarów za uncję.

Złoto wykorzystywane jest przez inwestorów w celu zabezpieczenia przed inflacją. Ceny kruszcu odzwierciedlają zatem w dużym stopniu oczekiwania inflacyjne oraz wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Wraz ze zwyżką EUR/USD i wzrostem cen złota w ostatnich dniach zwyżkowała również rentowność amerykańskich obligacji, co dodatkowo potwierdza nasilenie się obaw inflacyjnych. Zarówno na wykresach oprocentowania 2-letnich obligacji, jak i 5- i 10-letnich rządowych papierów dłużnych na początku ubiegłego tygodnia doszło do przełamania linii miesięcznego trendu spadkowego. To sugeruje możliwość dalszych wzrostów.

Reasumując — w najbliższych dniach spodziewamy się wzrostu kursu EUR/USD. Docelowo do 1,4800. Utwierdzi nas w tej opinii pokonanie 1,4350. Spodziewamy się, że ruch taki może nastąpić już w przyszłym tygodniu.

Mariusz Potaczała

Dom Maklerski TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu