Ważne dane

RAV
opublikowano: 15-05-2009, 00:00

358,3

mld zł Tyle wyniosła w kwietniu wartość depozytów gospodarstw domowych (o 0,2 proc. więcej niż w marcu). Spadła natomiast wartość kredytów — o 1,4 proc., do 396,4 mld zł.

137,1

mld zł Tyle wyniosła wartość depozytów przedsiębiorstw (-4proc. m/m). Wartość kredytów dla firm spadła do 232,8 mld zł (-2,2 proc. m/m).

Andrzej Halesiak, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych Banku BPH

Niewielki wzrost depozytów gospodarstw domowych to efekt malejącego oprocentowania lokat oraz związanego z tym poszukiwania innych możliwości inwestycyjnych. Dodatkowo w kwietniu na stan depozytów wpłynęły podwyższone wypłaty przed długim weekendem. W przypadku kredytów spadek był wyłącznie skutkiem efektów kursowych. Po ich wyłączeniu odnotowano wzrost o około 7mld zł, co jest najlepszym miesięcznym wynikiem w tym roku.

Spadek depozytów firm oznacza, że sytuacja gospodarcza coraz mocniej odbija się na ich zasobach gotówkowych. W obliczu mniejszych przepływów operacyjnych zmuszone są do konsumowania zgromadzonych w okresach dobrej koniunktury nadwyżek gotówkowych. Widać wyraźny spadek popytu i równoczesny spadek skłonności banków do finansowania przedsiębiorstw. W kwietniu firmy spłaciły więcej kredytów niż zaciągnęły, co miało również negatywny wpływ na poziom ich depozytów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane