Wbrew rosnącym surowcom, europejskie giełdy zwyżkują

(Tadeusz Stasiuk)
09-01-2006, 13:29

Wzrostami rozpoczęły nowy tydzień największe europejskie giełdy. Utrzymanie zwyżkowego trendu to w dużej mierze zasługa spekulacji odnośnie zahamowania procesu podwyższania stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Wzrostami rozpoczęły nowy tydzień największe europejskie giełdy. Utrzymanie zwyżkowego trendu to w dużej mierze zasługa spekulacji odnośnie zahamowania procesu podwyższania stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Akcje drożeją jednak niejako wbrew dotychczasowym tendencjom, gdyż zarówno ceny ropy znalazły się na najwyższych od trzech miesięcy poziomach, jak i bardzo mocno wzrosły notowania metali. Złoto osiągnęło najwyższą wartość od 1981 r. a miedź rekordową w historii.

Spektakularna zwyżka na rynkach towarowych pozytywnie przełożyła się na notowania największych spółek surowcowych i paliwowych. Po ponad 1 proc. zyskują na wartości papiery BHP Billiton, lidera sektora wydobywczego oraz branżowego numeru 3, Rio Tinto. W przypadku obu spółek o aprecjacji przesądził nowy rekord kwotowań miedzi na parkiecie w Szanghaju, po doniesieniach o strajku w jednej z chilijskich kopalń tego surowca. W Sztokholmie o ponad 10 proc. rośnie natomiast wycena akcji szwedzkiego producenta złota Leppland Goldminers.

We Frankfurcie udany dzień mają posiadacze walorów DaimlerChrysler. Dziennik Financial Times poinformował, że niemiecko-amerykański producent aut wynajął bank Goldman Sachs do analizy transakcji sprzedaży działu zajmującego się wytwarzaniem modelu Smart. Graczy ucieszyła dodatkowo wyższa sprzedaż spółki w minionym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wbrew rosnącym surowcom, europejskie giełdy zwyżkują