Wchodzą ułatwienia celne

Patrycja Otto
06-02-2002, 00:00

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie celnych procedur uproszczonych. Określa ono m.in. rodzaje i ich tryb, towary do niej dopuszczane, okresy rozliczeniowe i kwestie składania zabezpieczeń.

Zgodnie z obowiązującym od 6 lutego 2002 r. rozporządzeniem, wnioski o uzyskanie pozwoleń na stosowanie procedury uproszczonej należy składać do organu celnego właściwego ze względu na lokalizację miejsca dokonywania uproszczonej odprawy celnej. Do wniosku trzeba teraz dołączać wypis z KRK o niekaralności za przestępstwo przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi. Zniesiono obowiązek opracowywania wykazu towarów z ich nazwami.

— To spore udogodnienie. Dotąd polegało to na przepisywaniu taryfy celnej i było dosyć kłopotliwe dla firm —mówi Mieczysław Nogaj, dyrektor w dziale podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Od zabezpieczenia generalnego będzie można odstąpić w procedurze wywozu, uszlachetniania biernego i tranzytu oraz za zgodą organu celnego. Firma nie będzie musiała ponosić zabezpieczenia przy korzystaniu z procedury uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń lub przy przewozie towarów w ramach procedury tranzytu. Dotychczasowy miesięczny termin na złożenie zabezpieczenia będzie mógł ulec wydłużeniu o kolejne 30 dni.

Pozwolenie na stosowanie procedury jest wydawane na rok. Będzie je można jednak przedłużać. Z tej procedury można korzystać w przypadkach wywozu, tranzytu, dopuszczenia do obrotu, składu celnego, uszlachetniania czynnego i biernego, przetwarzania pod kontrolą celną, odprawy czasowej.

— Przepisy dokładnie opisują sposób postępowania w ramach procedur celnych, które mogą zostać objęte procedurą. Wymieniono przypadki, w których mogą być zastosowane przy procedurze dopuszczenia do obrotu. Do tej pory przepisy niejasno to określały — mówi Mieczysław Nogaj.

Procedura ta nie dotyczy towarów o ustalonej przez MF stawce akcyzy. Nie jest już wymagane składanie deklaracji wartości celnej, jeżeli procedurą objęte są towary o wartości niższej niż 800 EUR (2,8 tys. zł). Skrócono czas przesyłania powiadomienia do urzędu celnego.

— Dotąd powiadomienie trzeba było przekazać najpóźniej na dwie godziny przed końcem pracy urzędu celnego. Teraz w pozwoleniu urząd może wskazać krótszy termin. Podobnie jest przy wywozie towarów za granicę — informuje Mieczysław Nogaj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wchodzą ułatwienia celne