Wciąż przeważają dobre wyniki

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 07-08-2003, 00:00

Trzeci dzień publikacji wyników spółek giełdowych znów przyniósł dobre wieści. Drugi kwartał dla większości firm był udany, najbardziej zaś dla Kęt i Cersanitu. Wyniki obu spółek potwierdzają, że warto w nie inwestować.

Kolejny dzień prezentacji wyników upłynął pod dyktando raportów opublikowanych przez Cersanit i Kęty. Osiągnięcia zaprezentowane przez spółki z Kielc i Kęt przyćmiły wyniki innych emitentów.

Cersanit już po raz kolejny wykazał się rzadko spotykaną dynamiką. W pierwszych dwóch kwartałach spółce zajmującej się wyposażeniem łazienek udało się zwiększyć przychody o 25 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Zysk operacyjny i netto wzrósł odpowiednio o 16 i 63 proc.

Te osiągnięcia stawiają Cersanit w czołówce spółek giełdowych i powodują, że inwestorzy cały czas chętnie kupują jej akcje. W niespełna cztery miesiące wycena producenta ceramiki sanitarnej skoczyła o ponad 50 proc. Tylko wczoraj akcje Cersanitu zdrożały o blisko 3,9 proc.

Równie dobrze radziły sobie w II kwartale Kęty. Krajowy lider na rynku przetwórstwa aluminium po sześciu miesiącach może pochwalić się wzrostem przychodów o 26 proc. i zysku netto o ponad 55 proc. Osiągnięcia spółki doceniają inwestorzy. Od marca walory Kęt podrożały o ponad 70 proc. Wczorajsze wyniki gracze z GPW przywitali 2,8-proc. wzrostem.

Niezłe wyniki zaprezentowała też Polfa Kutno. Producent farmaceutyków w pierwszych dwóch kwartałach wykazał się dynamiką zysku operacyjnego i netto na poziomie odpowiednio 18 i 28 proc.

Jednak nie wszyscy inwestorzy mają powody do zadowolenia. Kiepskie wyniki zaprezentował m.in. Mieszko. Raciborska spółka, która jeszcze do niedawna uchodziła za wzór w branży cukierniczej, utraciła rentowność. Po sześciu miesiącach strata netto firmy wynosi 8,6 mln zł. Co gorsza, spółka dokłada do podstawowej działalności — strata operacyjna kształtuje się na poziomie 2,9 mln zł. Inwestorzy Mieszka jakby przeczuwając, że trudne chwile nadchodzą, coraz chętniej wyzbywają się akcji cukierniczej spółki. Wczoraj jej walory potaniały o 6,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu