Wczesna faza luksusu

Kamil Zatońśki
opublikowano: 23-04-2018, 22:00

W 2017 r. w Polsce sprzedano 1,7 tys. apartamentów i rezydencji o cenie przekraczającej 1 mln zł. Łączna wartość transakcji sięgnęła 3,45 mld zł.

 

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

Polski rynek pozostaje we wczesnej fazie rozwoju — podkreślają eksperci firmy Sotheby’s International Realty, którzy w raporcie „Luxury Realty Map” podliczyli wartość rodzimego rynku nieruchomości premium, bazując na danych Cenatorium.

W 2016 r. wartość rynku była nawet nieco wyższa — wyniosła 3,59 mld zł, a w ciągu pięciu lat nie zdołała się podwoić (dynamika wyniosła 36 proc.). Notujemy dobre wyniki, ale wciąż mamy do nadrobienia spory dystans.

— Potencjał rozwoju jest nadal duży, a wraz z rosnącą zamożnością Polaków możliwa będzie — w ciągu nawet kolejnych 10 lat — ewolucja z wczesnej fazy rozwoju, zarówno pod względem liczby, jak i wartość realizowanych na nim transakcji, do osiągnięcia przez branżę dojrzałości, odpowiadającej krajom zachodnim. Z perspektywyczysto inwestycyjnej przełoży się to z pewnością na dużo wyższą niż dotychczas stopę zwrotu, ale dla kupujących oznaczać będzie wzrost cen zakupu nieruchomości z wyższej półki — zapowiada Arkadiusz Wojciechowski, dyrektor zarządzający Poland Sotheby’s International Realty.

W Warszawie, która skupia ponad połowę zakupów z najwyższej półki, cena za mkw. nieruchomości luksusowej zaczyna się od 15 tys. zł. W Trójmieście i Wrocławiu to 12 tys. zł, w Krakowie — o 500 zł mniej, w Poznaniu — 10 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatońśki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu