Wcześniej czy później akcje dadzą wielki zysk

Paweł Zielewski
opublikowano: 30-03-2006, 00:00

Nie obawiasz się ryzyka? Wierzysz w potencjał warszawskiej giełdy? Ufasz giełdom zagranicznym? Wchodź w fundusze akcyjne.

Fundusze akcji zachowują się zgodnie ze swoją nazwą: inwestują przede wszystkim w akcje. Mogą to robić jednak bardziej lub mniej agresywnie. Bardziej — oznacza kupowanie papierów mniejszych spółek, których notowania mogą gwałtownie się zmieniać.

Mniej agresywne inwestowanie oznacza koncentrowanie się na akcjach średnich i dużych firm. W obu przypadkach jest jeszcze kwestia branży, w której spółki działają. Jest to propozycja nie tylko dla osób lubiących ryzyko, ale także dla cierpliwych. Tu bowiem należy nastawiać się na zysk w dłuższym okresie. Trzeba mieć wreszcie mocne nerwy i nie zważać na spadki wartości jednostek, mające miejsce w okresie giełdowej bessy.

Dziel na kilka części

W przypadku funduszy akcyjnych wręcz zalecane jest dywersyfikowanie portfela, a co za tym idzie — dywersyfikacja ryzyka. Specjaliści radzą podzielić posiadane pieniądze na kilka części: bezpieczna i łatwo dostępna — do funduszu pieniężnego, pozostałe — według rosnącego ryzyka, gdzie ograniczeniem jest maksymalna do niego skłonność klienta. Może się ona skończyć na poziomie funduszu stabilnego wzrostu, ale może go doprowadzić do agresywnego funduszu akcyjnego.

Jeśli ktoś nie za bardzo czuje się na siłach samodzielnie konstruować portfel, dobrą propozycją są fundusze funduszy. W tym przypadku klient wybiera tylko strategię, a to, co się pod nią kryje, nie jest już dla niego istotne.

Zdecydowanie najlepsze efekty może dać samodzielne konstruowanie portfela, złożonego z funduszy akcji i obligacji. W okresach koniunktury giełdowej utrzymujemy znaczną (np. 70/30) przewagę funduszy akcji. Kiedy klimat na GPW zaczyna się pogarszać, stopniowo zmieniamy wagi i docelowo przechodzimy na model odwrotny, czyli np. 30/70. Takie aktywne zarządzanie wymaga jednak trochę czasu i wiedzy. Wygodną metodą jest korzystanie z platform internetowych, które pozwalają na dokonywanie konwersji bez każdorazowej wizyty w POK.

Nastawiaj się na lata

Fundusze akcji lokują pieniądze przede wszystkim w walory spółek notowanych na giełdzie. Zasadą ich działania jest zapewnienie odpowiedniego potencjału wzrostu portfela, przy stosunkowo wysokim ryzyku inwestycyjnym. Należy pamiętać, że efektywna inwestycja w tego typu fundusz powinna trwać minimum... 15 lat.

Posiadacz jednostek uczestnictwa w funduszu akcji musi być odporny psychicznie: z uwagi na duże wahania cen walorów na giełdzie wycena jednostki uczestnictwa będzie się z pewnością istotnie zmieniać w czasie.

Jeden rzut oka na tabelę wystarczy, by zorientować się, jak wielkie bywają dysproporcje pod względem stopy zwrotu z inwestycji w akcje pojedynczych spółek w ciągu roku. Z drugiej strony, kolejna tabela udowadnia, że odpowiedni dobór walorów w portfelu może z powodzeniem w ciągu tylko jednego roku przynieść zyski nieporównywalnie większe niż z lokaty bankowej czy funduszy uznanych za bezpieczne.

Istnieją również fundusze specjalizujące się w zakupach akcji na giełdach zagranicznych. Osobną kategorią są natomiast fundusze indeksowe, które starają się w swoim portfelu odwzorowywać skład wybranego indeksu giełdowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu