Wcześniejsze drgnięcie

Konfederacja Lewiatan
opublikowano: 05-12-2019, 22:00

Bezrobocie w listopadzie wzrosło, w porównaniu z rekordowo niskim w październiku, bardzo nieznacznie— z 5 do 5,1 proc.

Ta posezonowa zmiana nastąpiła jednak nieco wcześniej niż w latach ubiegłych. W latach 2016 i 2018 na styku października i listopada wskaźnik utrzymywał się bez zmian, a w 2017 r. nawet spadł o 0,1 pkt proc. Obok oczywistego zakończenia prac sezonowych powodem wcześniejszego drgnięcia może być również zamykanie programów aktywizacyjnych finansowanych z Funduszu Pracy. Część wykonujących prace subsydiowane powróciło do rejestrów bezrobotnych.

Poziom bezrobocia pozostaje niski, co nie oznacza braku problemów na rynku pracy. Obok oczywistego niedoboru wykwalifikowanych pracowników, który jest wyzwaniem dla wielu pracodawców, nadal nie ma skutecznych programów niwelujących bardzo duże różnice pomiędzy rynkami lokalnymi i zwiększających aktywność zawodową. Brak działań w okresie dobrej koniunktury oznacza przegapienie szansy na potrzebną reformę rynku pracy. Rok 2020 może być już trudniejszy wobec przewidywań wyraźniejszego wzrostu bezrobocia w najbliższych miesiącach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Lewiatan

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane