Wdrożenie tygodnia Warszawski Nautilus ciągle najbardziej energooszczędny

KA
opublikowano: 29-07-2009, 00:00

W lipcowej edycji aktualizowanego co pół roku rankingu najbardziej energooszczędnych systemów komputerowych świata Green 500, superkomputer IBM Nautilus zainstalowany w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICMMiK) ponownie zajął pierwsze miejsce.

Nautilus jest skonstruowany z wykorzystaniem procesorów IBM PowerXCell8i i wykonuje ponad 536 milionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (megaflopów) na 1 wat zużywanej energii. Działa w systemie Linux i jest oparty na technologii Blade.

Niedawno firmy IBM i ICMMiK zapowiedziały rozpoczęcie badań nad zastosowaniem nowatorskich technologii obliczeniowych do wizualizacji. Nautilus oraz system IBM o nazwie Interactive Ray Tracer (IRT), opracowany w laboratorium IBM w Austin, będą w nich wykorzystywane do wizualizacji danych medycznych, takich jak trójwymiarowe obrazy narządów czy kości. Ma to umożliwić uzyskanie nowego poziomu jakości pracy lekarzy i terapeutów pozwalając im na interaktywny wgląd w dane zebrane podczas badań tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane