We wrześniu ruszy silna skarbówka

Jarosław Królak
25-06-2003, 00:00

1 września 2003 r. do akcji wkroczy kolejna służba specjalna o nowych, szerokich uprawnieniach — wywiad skarbowy. W obawie przed nadużyciami organizacje przedsiębiorców oraz posłowie opozycyjni zapowiadają apel do prezydenta o zawetowanie przepisów. Jeśli apel nie przyniesie efektów, sprawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego.

Lada dzień na biurku prezydenta znajdzie się ustawa o utworzeniu wojewódzkich kolegiów skarbowych oraz o zmianie innych ustaw. Jedną z nich jest nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej, znacznie rozszerzająca uprawnienia wywiadu skarbowego. Skarbówka dostanie kompetencje stricte policyjne. Podlegać będzie jedynie ministrowi finansów. Mimo że zwiększenie kompetencji wywiadu było mocno krytykowane, wersja rządowa gładko przeszła przez parlament. Teraz wszystko w rękach prezydenta.

Apel do prezydenta o zawetowanie ustawy zapowiada Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) oraz Business Centre Club (BCC). Przyłączyć się ma też Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość.

W ostateczności przepisy o wywiadzie skarbowym mają zostać zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego (TK).

— Te przepisy są niebezpieczne dla podatników, gdyż nie przewidują kontroli sądowej nad działaniami wywiadu. Będziemy więc mieć policję skarbową, a może niedługo doczekamy się politycznej — mówi Andrzej Wilk, ekspert PKPP.

— Nasze krytyczne uwagi do ustawy nie odniosły skutku, ale nie składamy broni. Rozważamy apel do prezydenta o weto — mówi Rafał Iniewski, szef departamentu prawnego PKPP.

Taki sam apel wystosuje również BCC.

— Przyłączymy się. Ta ustawa może być wykorzystywana do walki politycznej — mówi Jerzy Małkowski, szef zespołu ekspertów BCC.

Także Robert Gwiazdowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha, uważa, że prezydent powinien ustawę zawetować.

— Inaczej będzie ona służyć nieskrępowanej inwigilacji obywateli. Wywiad nie będzie kontrolowany ani przez Sejm, ani inny odpowiedni organ. Są również poważne podstawy do skargi do Trybunału Konstytucyjnego — uważa Robert Gwiazdowski.

Krytycznie o policji skarbowej wyrażał się również na łamach „PB” prof. Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich.

Apel do prezydenta rozważa też PO oraz PiS.

— Ta ustawa jest wyjątkowo zła, jest „jak z marzeń czekisty”. Wywiad skarbowy stanie się służbą specjalną o ogromnych uprawnieniach, ale nie będzie podlegał kontroli charakterystycznej dla takich służb. Może powodować nadużycia i załatwianie interesów politycznych. Prezydent powinien ją zawetować. Myślimy też o skardze do TK — mówi Zyta Gilowska, wiceszefowa PO.

— Są podstawy do skargi konstytucyjnej. Sprawę przedstawię najpierw klubowi PiS, aby wystosował apel do prezydenta o weto — mówi Barbara Marianowska, posłanka PiS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / We wrześniu ruszy silna skarbówka