We wtorek ciąg dalszy obrad ws. wyboru prezesa PLL LOT

opublikowano: 12-02-2007, 20:37

Rada nadzorcza PLL LOT przerwała w poniedziałek obrady w sprawie wyboru prezesa firmy. Mają być one kontynuowane we wtorek.

Rada nadzorcza PLL LOT przerwała w poniedziałek obrady w sprawie wyboru prezesa firmy. Mają być one kontynuowane we wtorek.

Narodowy polski przewoźnik lotniczy nie ma prezesa od połowy listopada ubiegłego roku; wówczas rada nadzorcza PLL LOT odwołała z tej funkcji Krzysztofa Kapisa i powierzyła obowiązki prezesa członkowi rady Tomaszowi Dembskiemu.

Krzysztof Kapis został wybrany na prezesa LOT-u w marcu 2006 roku. Wcześniej był m.in. prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Tomasz Dembski to doktor nauk ekonomicznych, absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Ekonomii Stosowanej Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego oraz Instytutu Anglistyki i Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW.

W ostatnich dniach w PLL LOT doszło do konfliktu między p.o. prezesa Dembskim a związkami zawodowymi. Upoważnione przez Dembskiego osoby zajęły komputery używane przez związkowców; ci złożyli w tej sprawie doniesienie do prokuratury, ponieważ - ich zdaniem - zarząd wszedł w ten sposób w posiadanie danych o związkowcach, do których zgodnie z prawem nie ma dostępu.

W poniedziałek rano związkowcy LOT-u powitali członków rady plakatem - "biletem lotniczym" w jedną stronę do Mińska, wystawionym imiennie na Tomasza Dembskiego.

11 stycznia br. na posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu Państwa wiceminister skarbu Ireneusz Dąbrowski poinformował, że akcje PLL LOT mogą trafić na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych na przełomie 2007 i 2008 rok.

Dąbrowski powiedział, że docelowo Skarb Państwa może zmniejszyć swoje udziały w PLL LOT z obecnych blisko 70 proc. do 51 proc. Ma to nastąpić poprzez emisję akcji spółki, które zostaną objęte przez inwestorów. W marcu powinien być wybrany doradca inwestycyjny do prywatyzacji LOT-u.

Skarb Państwa posiada 68 proc. akcji PLL LOT, syndyk upadłego Swissaira - 25 proc., a pracownicy - 7 proc. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane